Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oloví

Obec Oloví leží na rozhraní Krušných hor a Smrčin na obou březích říčky Svatavy, na cestě mezi Sokolovem a Kraslicemi. V obci žije v současné době kolem 1900 stalých obyvatel. V obci se nachází základní škola a mateřská školka, jejichž zřizovatelem je obec. Na programu obce je zrekonstruovat dům s pečovatelskou službou pro starší občany, který má 7 bytových jednotek. Postupně od roku 1991 do roku 2002 se obec plynofikovala. Obec má veřejnou vodovodní a kanalizační síť. V letech 2005 - 2006 chce obec dokončit kanalizaci v obci. Čištění odpadních vod zajišťují tři čističky.

Obec Oloví má dvě panelová sídliště s 369 byty. Na obou sídlištích provedla obec výměnu centrálních teplovodů a rozvodů teplé a studené vody v bytech. V části Hory proběhla rozsáhlá rekonstrukce starších domů, čímž obec získala 46 bytů I. kategorie. V roce 2002 začala obec také s výměnou starých dřevěných oken na sídlišti Hory za okna plastová, tato výměna by měla být dokončena v roce 2005. Ve dvou lokalitách byly vybudovány inženýrské sítě pro zástavbu asi dvaceti rodiných domů.

Pro příznivce sportu je v obci k dispozici fotbalový stadion s travnatým povrchem, volejbalové a tenisové kurty. V obci je registrované mužstvo volejbalové a mužstvo kopané. V roce 2005 by měla být v obci dokončena výstavba dětského hřiště na sídlišti Hory, s kterou se začalo již na podzim roku 2004. Hřiště v horním Oloví by se mělo stavět v roce 2005. Obec provozuje v obecním kulturním středisku knihovnu, která je pro občany k dispozici dvakrát týdně.

V obci se nachází osm menších obchodů se smíšeným zbožím a zrekonstruovaná prodejna masa a uzenin. Návštěvníci obce mohou navštívit jednu ze čtyř restaurací nebo nově otevřené bistro. Restaurace Kuželna provozuje mimo pohostinské činnosti ještě posilovnu a můžete si zde zahrát kuželky. V obci se můžete také ubytovat v jednom ze tří penzionů. V obci je od května 2003 také otevřena benzinová pumpa. Obcí prochází železniční trať Sokolov - Kraslice, která byla postavena roku 1875. V současné době trať provozuje firma Viamont, ta se velkou měrou zasloužila o to, že je trať průjezdná až do SRN.

V obci na nám. Horním se nachází kostel sv. Michaela Archanděla, který byl vysvěcen 29. 9. 1902. Areál kostel byl v roce 2000 vyhlášen za kulturní památku. V roce 2004 byly zahájeny práce týkající se opravy střechy kostela. V katastru obce se dále nachází překrásná kaplička, ležící nedaleko Šibeničního vrchu, která byla opravena svépomocně občany Oloví - Olovským okrašlovacím spolkem - a v roce 2000 vysvěcena. Při té příležitosti byla po dlouhých letech v kapličce sloužena opět bohoslužba.

Olovský okrašlovací spolek začal v roce 2004 ještě s rekonstrukcí kaple sv. Petra. Do nedávné doby se v obci v závodě Glaverbel vyrábělo tažené ploché sklo. V letech 2000 až 2002 prošel závod rozsáhlou rekonstrukcí. Více jak polovina provozovny byla zbourána a místo ní vyrostly nové haly, kde se v současné době sklo pouze zpracovává. Firmy Glaverbel a Mirokar zaměstnávají většinu obyvatel v obci. Dále nemalou měrou přispívají k zaměstnanosti firmy Sandra a Hynek - výroba obrázkových rámečků. Obec Oloví má své zdravotní středisko, kde provozují soukromou praxi praktický lékař, zubní lékař a dětský lékař. Ten ordinuje v obci narozdíl od ostatních pouze třikrát týdně.

Obcí prochází překrásné cyklotrasy a turistické stezky, které jsou jako stvořené pro letní i zimní turistiku v krásné přírodě Krušných hor. Zveme všechny příznivce hornaté přírody na návštěvu naší obce a jejího okolí.

Historie
Jak můžeme vyvodit již z názvu, bylo město spjato s těžbou olova. To se zde těžilo zřejmě již v polovině 14. století, ale snad v roce 1519, jak odvozujeme z letopočtu na pečeti používané Olovím v 18. století, zde vysadil Štěpán Šlik, vlastnící Jáchymov, městečko. V roce 1523 mu však zcela jistě udělil zvláštní privilegium. Oloví začalo vést v roce 1524 horní knihu a nejpozději v polovině 16. století mělo vlastní pečeť a znak. V roce 1558 dostalo Oloví od Ferdinanda I. horní právo a roku 1561 je povýšil týž panovník na královské horní město, což v roce 15810 znovu potvrdil i Rudolf II. Ten udělil městu ještě roku 1594 právo na polepšený znak a pečetění červeným voskem. Na pahorku nad údolím Svatavy tak vyrostlo město, které mělo obdélné náměstí s kostelem uprostřed. Jestliže v polovině 17. století v něm bylo 65 domů, tak o dvě stě let později jich v Oloví stálo 168 a v nich žilo přes tisíc obyvatel.

Když byly ve druhé polovině 19. století zdejší olověné doly opuštěny, vytvářel se v Oloví průmysl. Na počátku devadesátých let zde založila První česká společnost pro sklářský průmysl velkou továrnu na výrobu tabulového skla a zrcadel. Již před první světovou válkou se sklárna zaměřila na vývoz a za předmnichovské republiky v ní pracovalo přes 1200 zaměstnanců. Větších rozměrů dosáhla v Oloví i výroba perleťových knoflíků, hudebních nástrojů a hraček. Známější byla i výroba paličkovaných i šitých krajek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vitejte.cz/objekt.php?oid=1780&j=cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA