Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krásno

Město Krásno leží v nadmořské výšce 640 - 730 m n. m.

Katastrální území:
Krásno nad Teplou, Háje nad Teplou, Dolní Hluboká, Milešov.

Historie
Město vzniklo v místě původní hornické osady Drei Linden. První zmínka o Krásnu je z roku 1241 v kronice anglického kronikáře Bartholomea Angelica. V roce 1355 bylo Krásno povýšeno na městečko a byly mu uděleny horní svobody a práva pro doly a rýžoviště cínu.

Za Pluhů z Rabštejna se stalo v roce 1529 horním městem. V Krásně se nacházely přední cínové doly v Evropě. Král Ferdinand I. povýšil majestátem 1.září 1547 město na královské horní město a zároveň mu udělil městský znak. Již koncem 16.století město zažívá první pokles produkce cínu a přestože zaznamenala ještě několik vzrůstů, nastává v 19.století úpadek cínařství a rozvoj výroby porcelánu. V roce 1848 při požáru města shořely s většinou města i veškeré památky.

Po roce 1945, po odsunu německého obyvatelstva, nástupu komunismu a dočasném uzavření Slavkovského lesa kvůli zřízení vojenského prostoru přišla devastace obce. Počet obyvatel poklesl na čtvrtinu a počet domů na třetinu předválečného stavu. Ve 20.století se zde těžily kromě cínových i wolframové a uranové rudy a živce.

Muzea
•    Hornické muzeum Krásno – Cínová ulice 408

Pamětihodnosti
•    Zvonice na hřbitově
•    Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice na náměstí
•    Smírčí kříž
•    Radnice
•    Důl Vilém (Ďuriš)
•    Rozhledna na Krásenském vrchu

Výlety do okolí

Horní Slavkov
Město se slavnou minulostí, spojenou s těžbou cínu. Od roku 1547 byl Horní Slavkov městem královským. Po úpadku dolování nastoupila výroba porcelánu – již roku 1792 tady zahájila provoz první porcelánka v Čechách. Z historické části (většinou zlikvidované) se dochoval gotický kostel sv.Jiří ze 14.stol. nově postavený kolem roku 1520 a zbarokizovaný v 18.stol., barokní špitální kostel sv.Anny z roku 1728 a několik starších domů – v Pluhově (čp.497 z let 1510-12) byla otevřena stálá expozice.

Loket
Městská památková rezervace s dominantou královského hradu z roku 1230 na místě staršího slovanského hradiště. Za Václava IV. patřil hrad k nejpevnějším ve střední Evropě. Podhradí poprvé připomínané r. 1288, bylo v r. 1337 povýšeno na královské horní město. V roce 1815 zahájila provoz porcelánka, jedna z nejvýznamnějších v tehdejším mocnářství. V r. 1822 byly v hradním areálu zřízena státní věznice, v r. 1948 byl hrad zpřístupněn veřejnosti jako muzeum porcelánu, dnes tady nejdeme i expozici strašidel s dalšími zajímavostmi. Dominující stavbou hradního areálu je hranolová románská věž, dále vidíme purkrabství, hejtmanství, dvoukřídlý palác a opevnění s baštami. Z městského opevnění se dochovaly čtyři bašty a dvě věže, zajímavé jsou městské domy s gotickými a renesančními prvky, radnice je barokní z roku 1686, pozdně gotický kostel sv.Václava z r. 1476 (barokně přestavený v 18. stol.), barokní kaple sv.Anny z r. 1745.

Sokolov
Původní osada při královské obchodní cestě byla již r.1315 povýšena na město, do r.1948 nazývané Falknov. V okolí se pěstoval chmel, na přelomu 19. a 20.stol. musely chmelnice ustoupit těžbě uhlí. Nejvýznamnější památkou je renesanční a raně barokní zámek, postavený na místě původní tvrze a vodního hrádku, empírově upravený r.1805, kulturní centrum města a sídlo muzea zaměřeného na historii regionu a hlavně hornictví. Na náměstí stojí raně barokní kostel svatého Jakuba z let 1632-1634. Raně barokní klášterní kostel sv.Antonína Paudánského pochází z let 1663-67. Dochovali se i zbytky hradeb ze 16.století, raně renesanční radnice z roku 1540.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mesto-krasno.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA