Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jindřichovice

Jindřichovice je vesnice v okrese Sokolov.

Pamětihodnosti
V obci se nachází barokní zámek, který slouží jako okresní archiv, kostel sv. Martina a mauzoleum, které vybudovala vláda Jugoslávie na památku srbským válečným zajatcům, kteří zahynuli v místním zajateckém táboře za 1. světové války. Nedaleko Jindřichovic je lovecký zámeček Favorit.

Části obce:
• Jindřichovice
• Háj

Historie
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1273 v listině papeže Řehoře X. Tehdy obec patřila k panství kláštera v Teplé. V roce 1340 koupil osadu Petr Plik, majitel Nejdku. Již tehdy pracovalo v okolí několik cínových dolů.

V roce 1434 získal zdejší panství kancléř Kašpar Šlik, jehož rod jej držel až do roku 1627, kdy musel Jindřichovice prodat Ottovi Nosticovi. Rod Šliků obec zvelebil, rozšířil těžbu kovů, k cínu se přidalo stříbro, olovo a železo. Roku 1537 získala obec městská práva, později potvrzená císařem Ferdinandem I. V roce 1518 mělo město radnici, roku 1537 svůj pivovar a v roce 1592 byla otevřena škola. Nosticové drželi Jindřichovice od 17. století až do roku 1945. Za jejich panování se obec dále rozvíjela. V roce 1843 žilo v panství 1900 obyvatel v 267 domech. Samotné město Jindřichovice pak mělo v tomto roce 63 domů a 440 obyvatel.

V obci Jindřichovice, v horní části, stojí zámek vystavěný v roce 1672 Janem Hartvíkem Nosticem jako náhrada za starou šlikovskou tvrz. Tento raně barokní objekt byl ve druhé polovině 19. století pseudogoticky upraven. Svým typem připomíná zámek šlechtické sídlo v Sokolově. Poblíž dnešního vchodu je do stěny zazděn plastický reliéf s motivem sv. Jiří v raně renesančním slohu, přenesený pravděpodobně z původní tvrze. V současné době je zámek opraven a slouží jako okresní archív.

Za 1. světové války byl v roce 1915 mezi Jindřichovicemi a rotavským lomem na čedič zřízen tábor ruských a srbských zajatců, kteří pracovali v rotavských železárnách a stavěli chemickou továrnu v Sokolově. Velké množství jich podlehlo hladu, vyčerpání, špatné hygieně a epidemiím. Zemřelí byli pochováváni na lesním hřbitově pod táborem i do hromadných hrobů. Po skončení války byla většina kosterních pozůstatků exhumována a pietně uložena do mauzolea, které dala vystavět z bývalé vodárny na výšině nad obcí jugoslávská vláda. Jsou zde pochovány ostatky 189 Rusů a okolo 7100 Srbů. Mauzoleum je dodnes udržováno.

Další významnou památkou v obci a její dominantou je kostel Sv. Martina. Jedná se o stavbu z roku 1803, navazující na starší středověkou svatyni, se zajímavou osmibokou věží a šestibokým presbytářem.

Původ kostela je datován do 14 století, avšak byl zničen a vypálen a v 19. století byl upraven do dnešní podoby.

Pod věží je náhrobní deska rotavských hamerníků Hutschenreutherů, kteří byli za obětavou práci povýšeni do šlechtického stavu. Na hlavním oltáři kostela je obraz svatého Martina z 19. století a naproti barokní obraz útěku svaté rodiny do Egypta s českým nápisem z roku 1607 (pozůstatek původního kostela). Nedaleká fara vznikla přestavbou panské myslivny.

Uprostřed obce stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1773.

K zajímavé události došlo roku 1644 na Štědrý den, kdy do města vtrhlo švédské jezdectvo a požadovalo velkou sumu výpalného, 1400 tolarů, jinak bude obec vypleněna a vypálena. Tehdy se jako rukojmí přihlásili tři jindřichovičtí občané, protože měšťanstvo nebylo schopné tuto sumu odevzdat do dvou hodin. Tato rukojmí byla odvlečena a po 14 dnech, kdy bylo výpalné shromážděno a předáno, byli občané propuštěni ve značně zuboženém stavu.

Za vlády Nosticů byl v nedaléké oboře vystaven lovecký zámeček "Favorit" vybudovaný hraběten Františken Antonínem Nosticem. Ten jej dal vybudovat pro svoji manželku Marii Alžbětu. Brzy byl velmi oblíbeným místem a stal se hlavním sídlem panství. Původně se zámeček jmenoval "Mes idées" (mé myšlenky). V původní rokokové podobě vydržel do roku 1898, kdy ho dal Jan Nostic zbořit a na jeho místě postavit dnešní novoklasicistní objekt, který se stal letním sídlem Nosticů. Bývalá obora měla rozlohu 360 ha. V sedmdesátých a osmdesátých letech sloužil zámeček jako školní a rekreační středisko Inženýrským a průmyslovým stavbám. Dnes má nového soukromého majitele.

Okolí
V blízkém okolí obce Jindřichovice se nachází spoustu kulturních, technických i přírodních památek.
V blízkosti nedaleké Rotavy, která je historicky spjata se zpracováním železa se nachází jedna z přírodních památek známá jako "Rotavské varhany".

Jedná se o odkrytý profil skalního masivu, který tvoří čedičová skála, zvětrávající v typicky šestibokých sloupcích.

V samotné blízkosti obce je pak možné navštívit lovecký zámeček "Favorit", ležící na cestě mezi Jindřichovicemi a Šindelovou. V obci Šindelová je možné navštívit jednak technickou památku - zbytky vysoké pece, nebo přírodní koupaliště ležící v rekreační oblasti poblíž. V blízkém okolí je možné vidět zříceninu hradu Hartenberg, který byl založen ve 12. století, později byl vypleněn husity, pak se stal sídlem loupežníků, a nakonec byl přestavěn na zámek, který po roce 1945 chátral a v roce 1985 až na baštu vyhořel. Objekt bohužel není přístupný.

Okolí Jindřichovic odpovídá podhorskému rázu a nedaleký potok Skřiváň zvaný též Javořický či Oborský připomíná řeku Vydru na Šumavě.

V letním období láká místní i návštěvníky odjinud nedaleká vodní nádrž Tatrovice. Svou rozlohou 26 ha je vyhledávanou rekreační oblastí.

V samotném katastru obce Jindřichovice a přilehlých katastrech patřící pod správu obce si vystavělo 220 domácností své rekreační příbytky, což potvrzuje krásu zdejší krajiny. V osadě Mezihorská je 81 chat a chalup k rekreaci, v osadě Háj 20 chat, v osadě Heřmanov 11 chat, v osadě Hradecká 31 chat a chalup, v osadě Loučná 22 chat a chalup a v osadě Smrčina 29 chat a chalup. Počet rekreačních příbytků je vyšší než počet rodinných domků.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecjindrichovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA