Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Nivy

Dolní Nivy leží v hornatém koutě severozápadních Čech v okrese Sokolov. Je to území plné rozmanitosti a mnohotvárnosti. Oblast vynikala značným přírodním bohatstvím a již od středověku byla využívána hojná ložiska vzácných a užitkových rud. Dějiny tudy šly někdy klidněji, někdy bouřlivěji. Svědectví nacházíme ve starých letopisech, archivních dokumentech, ve starých kronikách a v četných archeologických nálezech.

Historie
Nejstarší dochovaná historická písemná zmínka je v listině vydané roku 1353, podle níž bratři Bedřich, Jindřich a František Pressaterové prodali dvůr u Sokolova zvaný Schönwerth (Nivy) za 280 hřiven Albrechtu Nothaftovi. Další ze starších zmínek pochází z roku 1464, kdy Kryštof Nothaft propůjčil dva dvory v Nivách Jindřichu Hisserlovi z Lokte. Původně jediná ves Nivy (Neugrün), se patrně v 1. polovině 16. století rozdělila v rámci svého růstu na dvě samostatné části Dolní Nivy (Unterneugrün) a Horní Nivy (Obernegrün), které pak ve 2. polovině 19. století vytvořily dvě samostatné obce. Písemné zmínky o tomto rozdělení nalezneme v loketském urbáři v roce 1523 a v roce 1553 v deskách zemských.

Po konfiskaci ve 20. letech 17. století získali panství Nosticové, když před touto konfiskací vlastnili panství Šlikové. V roce 1848 byla panská správa nahrazena obecní samosprávou. Do roku 1874 byly Dolní Nivy a Horní Nivy součástí politické obce Svatava, poté se staly samosprávnou obcí. Nivy, posléze pak Dolní Nivy a Horní Nivy byly vsi, v nichž se obyvatelstvo živilo v naprosté převaze zemědělstvím, i když v jejich okolí bylo občas provozováno hornictví. V 17. až 18. století se rozvíjelo pěstování chmele, později zemědělství ustupuje těžbě hnědého uhlí.

Části obce:
•    Dolní Nivy
•    Boučí

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dolninivy.cz/, na kterých najde další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA