Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rotava

Město leží v Karlovarském kraji v okrese Sokolov, rozložené na jižních svazích Krušných hor v příhraniční oblasti se SRN mezi Kraslicemi a Nejdkem. Jeho rozloha, vzhledem k počtu obyvatel, je poměrně velká a činí 11 km2.

Obytným střediskem je především horní Rotava, která leží v nadmořské výšce 600 m. Město má 3 500 obyvatel.

Ve městě se nachází Základní a mateřská škola, zdravotní středisko s 2 obvody, 1 dětským a 1 zubním lékařem, OO Policie ČR, Městská policie Rotava, Požární zbrojnice, Dům s pečovatelskou službou, pošta, kulturní sál a středisko Slovanského domu.

Město je známo především průmyslovou výrobou, která je soustředěna v Dolní Rotavě.

Významné podniky ve městě jsou:
Rotas Strojírny spol. s r. o. , Haider s. r. o. (32 zaměstnanců, výroba nábytku z kovu), Kalouda a synové, s .r. o. (výroba drobných hudebních nástrojů), Alligard s. r. o. (záclonoviny), Benešova pila (řezivo), PBS s. r. o. (průmyslové a bariérové systémy), Queen s. r. o. (výroba kytar, hliníkových kufrů).

Historie
Obec vznikla v polovině 19. století spojením několika historických sídel na jindřichovickém a kraslickém panství. V bývalé osadě Rhodaw ležící na stejnojmenném potoce (dnes Rotavském) byl již v r. 1552 provozován hamr na zpracování železa. Ze Rhodaw se později vyvinula sídelní jednotka Rotava, známá spíše jako dolní Rotava. Je tradičním průmyslovým srdcem Rotavy, na němž vždy závisel osud železářské obce.

Bývalá ves Winckelaw, založená kolem zemědělského dvorce před r. 1560, se stala zárodkem sídelní jednotky horní Rotava. Ta je nyní správním a obytným střediskem, kde nachází domov většina z 3500 obyvatel Rotavy.

Rotava vznikla kolem dolů a hamrů na železnou rudu zmiňovaných od roku 1543. Území Rotavy bylo do r. 1628 majetkem rodiny Šliků a následně po dobu 250 let rodiny Nosticů. Spojení Rotavy s okolním světem bylo v počátcích obce velmi obtížné a těžko představitelné. Později však přes Rotavu vedla hlavní dálková cesta spojující Erfurt a Plavno s Prahou.

Od 17. století se stala významným střediskem železářství. Rotava patřila mezi první místa v Evropě, kde byl uplatněn vynález pocínování plechu. Značný rozvoj Rotavy přineslo zřízení válcovny na tyčové železo v r. 1861. V r. 1880 byla otevřena nová válcovna na plech a v r. 1889 nová ocelárna s martinskou pecí. K dalšímu rozvoji výroby přispěla i první světová válka. Rotavské železárny byly v té době jedinou továrnou v Rakousku-Uhersku, kde se vyráběly plechy na konzervy.

Akciová společnost Železárny Rotava - Nejdek, založená roku 1909, se výrobou téměř 100 000 tun železa ročně a moderní válcovnu plechu stala jedním z klíčových podniků Rakouska-Uherska. Uzavření železáren za hospodářské krize 1931 vyvolalo rekordní míru nezaměstnanosti v ČSR a ostré nepokoje, které líčí kniha A. Grosse „Rotavské tragédie“ a film M. Friče „Zocelení“.

Na území Rotavy probíhala od 16. do 20. století čilá hornická činnost (železnorudné doly, rýžoviště a doly na zlato a wolframovou rudu, lomy na erlán, žulu a čedič).

Ve 20. letech tohoto století byla Rotava elektrifikována a byl dán do provozu vodovod o délce přes 15 km, otevřeny další školy včetně školy mateřské. V r. 1925 byl dostavěn místní kostel. Ve II. světové válce se Rotava stala důležitým střediskem zbrojní výroby.

V průběhu 20. století byla v horní Rotavě stavěna sídliště ve dvacetiletém rytmu: Sídliště Haar (řady rodinných domků z 20. let), Nová Plzeň (dvojdomky ze 40. let), Sídliště (panelové domy ze 60. a 80. let).

Po II. světové válce převzaly místní továrny velké Škodovy závody Plzeň a nastává další období rozvoje obce. Staví se velké sídliště pro zaměstnance včetně občanské vybavenosti. V roce 1965 je obec Rotava povýšena na město. To se již píše novodobá historie města.

Po roce 1965 nastává rozvoj města. Dostavěno je sídliště s občanskou vybaveností - 4 mateřské školy, 2 základní školy, 1 zvláštní škola, 1 OU, později učňovské středisko (zaniká v roce 1983). Občané mají k dispozici 14 různých prodejen. Ve městě pracují 2 obvodní lékaři, 1 dětský lékař a 1 zubní lékař, 1x týdně dojíždí gynekolog. Pro volný čas je k dispozici fotbalové hřiště, volejbalové kurty, tenisový areál, přírodní plocha na koupání, školní víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Rozvíjí se průmysl - ve městě působí závod Škoda (výroba gumolisů), Textilana, MOBH, Kamenolom, Pila. Po roce 1989 nastává jednak rozvoj soukromého podnikání, ale také úbytek závodů a tím i pracovních příležitostí. Ve městě v tomto období byl vystavěn nový městský úřad, velice se zlepšilo životní prostředí.

V současné době žije v Rotavě 3400 obyvatel.

Příroda
Nad východním okrajem Rotavy se vypíná strmé návrší s nádherným výhledem a geologickou rezervací - skalními varhanami z čedičových sloupů.

Rotavské varhany
Čedičová stěna s kamennými varhanami, trhlinový vulkán, nádherný výhled na Rotavu (chráněné území, přístup po žluté značce).

Památky

Katolický kostel sv. Petra a Pavla
(1914 - 1925) v historizujícím stylu, se zvony odlitými v rotavských železárnách.

Památky v širším okolí vztahující se k Rotavě:
Nosticovský lovecký zámeček Favorit z roku 1770 (přestavěn po r. 1900) uprostřed obory nad romantickým údolím Skřiváň. (Žlutě značené turistické trase k Jindřichovicím.)

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.rotava.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA