Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Rychnov

Obec Dolní Rychnov leží nedaleko okresního města Sokolov. Protože se jedná o obec s převážně hornickou minulostí, je dodnes patrná tato činnost po celé obci a přilehlém okolí.

Moderní dějiny obce by svůj počátek mohly stanovit na rok 1991, kdy k 1. 1. 1991 byla obec osamostatněna. Do vínku ve svých začátcích dostal obecní úřad 20.000,- Kč a mohlo se začít. Za posledních 10 let bylo v obci na různých akcích proinvestováno 70 miliónů Kč. Mohly tak být vybudovány nové půdní byty, nová čistička odpadních vod, mohla být provedena plynofikace obce a provedeny parkové úpravy. Po výměně vodovodního řádu se chystá i úprava vozovek v obci. Části vodovodu pochází dokonce až z roku 1894 a výměna je nutná. Rozjíždí se rovněž výstavba 21 rodinných domků. Je připraven projekt na vybudování 11 půdních bytů. Velkým záměrem do budoucna je vybudování sportovně rekreačního areálu, který zasahuje do katastru několika obcí.

Historie
První dochovaná zmínka o obci pochází z roku 1309. V tomto dokumentu je vyzýván Albert Nothaft klášterem v Teplé k náhradě za obsazený Rychnov. Později, v patnáctém století, patřila obec k loketskému panství. V roce 1553 ji získal Wolf Šlik a připojil ji k Falknovu (Sokolovu). V této době dochází k rozdělení obce na Dolní a Horní Rychnov. Po zániku panské správy v polovině 19. století se stala samostatnou, dynamicky se rozvíjející obcí díky těžbě uhlí a navazujícímu průmyslu.

Obec Dolní Rychnov je možné bez zábran nazvat nejslavnější hornickou obcí v sokolovské hnědouhelné pánvi a to z těchto důvodů: v obci byl v roce 1834 instalován jeden z prvních parních vodotěžných strojů v Čechách. O největší rozvoj v dolování se zasloužil Johann David Starck, který založil v Dolním Rychnově první větší průmyslový podnik, ve kterém vyráběl saze, různé barvy a naftalín. V roce 1837 byl za své zásluhy (zaměstnával mimo jiné až 1500 dělníků) povýšen do šlechtického stavu a získal tak přídomek Edler von Starck, v tomtéž roce přihlásil patent na výrobu kalciovaných sazí, které měly odbyt i do zahraničí, zvláště do Saska, Belgie, Holandska a Porýní. Patent dostal majitel na 8 roků.

Tímto tahem bylo zajištěno navýšení těžby z místních dolů. Ve sklárnách pracovalo až 170 dělníků. Z důvodu zvýšení těžby se rozvíjely dokonalejší těžební způsoby. V roce 1866 byl nasazen první parní těžní stroj. Výstavbou železnice se dolnorychnovské doly otevřely světu a rozvoj těžby se zvýšil. Značný nárůst těžby vyžadoval zvýšení produktivity práce jednak rozvojem techniky a jednak nárůstem pracovních sil. S tím souviselo ubytování dělnictva. Nejprve se přestavovaly zakoupené statky, později se stavěly nové dělnické kolonie, kde ke každému bytu patřila zděná kolna a kousek zahrádky.

V roce 1883 Johann Anton Starck zemřel a na základě jeho závěti vznikla v roce 1885 společnost "Dolové a průmyslové závody, dříve Johann David Starck, se sídlem v Dolním Rychnově". Cílem akciové společnosti bylo navýšení těžby, výroby, nákup dalších pozemků, modernizaci a výstavba nových továren. Postupně byly všechny akcie skoupeny pražským bankéřem Petschkem a v Dolním Rychnově bylo zřízeno generální ředitelství k řízení "falknovských podniků".

Významným mezníkem se stal rok 1907, kdy se začalo s výstavbou moderní tepelné elektrárny. To mělo nesporné výhody, které spočívaly v odbytu méněhodnotného uhlí, a v odběru elektrického proudu, který méně podléhal krizovým výkyvům trhu.

Velký význam v Dolním Rychnově měla i vývojová laboratoř, která se zabývala od roku 1922 výzkumem výroby vodovzdorných briket, využíváním uhelného prachu k pohonu motorů, briketováním sklářského kamene, rašeliny, rud a různých jiných koncentrátů. Ve své době měla tato laboratoř kromě vedoucího šest laborantů, jednoho kresliče a dvě administrativní síly. Potřebné dělnictvo zapůjčovala především sklárna, patřící stejné společnosti. Ve válečném období se výzkum soustředil na výrobu benzínu a různých chemických látek. Díky pokusům a výzkumem zdejšího uhlí se ukázalo jako nejvhodnější pro výrobu briket. V roce 1930 tak byla vystavěna nová briketárna z ocele a zdiva místo původní dřevěné. První pokusy na lisování briket se prováděly na ručním lise značky Amsler.

Později byl od firmy Amsler dovezen moderní stotunový prstencový lis, vybavený veškerou moderní diagnostikou. Vývoj se tak dostával do rychlejšího tempa a pokusy byl prováděny s uhlím i z Japonska nebo Turecka. O výzkum měla cizina velký zájem a Dolní Rychnov se stával ve světě známou obcí. Později byly otevřeny další sloje např. lom Antonín, který byl otevřen až do roku 1965, později důl Nová Anežka a mnohé další.

Výlety do okolí, památky
1) V nejbližším okolí Dolního Rychnova je možné navštívit mimo okresního města Sokolova i mnoho přírodních zajímavostí a historických míst. V okresním městě je možné navštívit Okresní muzeum, které využívá prostory raně barokního zámku. Je zde rovněž umístěna knihovna a prostory zámku se rovněž používají pro pořádání koncertů a výstav.

2) Dalším místem, které je možné v okolí navštívit je obec Březová, která je veřejnosti známá pořádáním mistrovství světa v cyklotrialu. Okolí obce láká svým okolím k pěší turistice a houbaření. Za návštěvu stojí i půvabná obec Královské Poříčí s gotickým kostelem sv. Kunhuty z první poloviny 13. století, barokně upraveného v 17. století. Na okraji obce pak stojí za povšimnutí hrázděné stavení a účelově využitý secesní zámek z roku 1910.

3) Pro pěší turisty i cyklisty je lákavým cílem již od 14. století vyhledávané poutní místo Chlum svaté Máří. Komplex bývalého kláštera s kostelem sv. Máří Magdaleny je jedním z nejvýznamnějších barokních souborů v ČR. Místo je navštěvováno hojně i turisty ze zahraničí zvláště v době konání poutí. Podle pověsti ve zdejší kapli bývala loupežnická skrýš - příběh se objevuje v romantické rytířské hře "Loupežníci na Chlumu", kterou přeložil a upravil J. N. Štěpánek roku 1815.

4) Ve vzdálenějším okolí obce za návštěvu stojí město Loket, jehož historické prostory slouží dnes k pořádání mnoha kulturních a společenských akcí. Některé z nich vytvořily dokonce tradici a probíhají pravidelně každý rok. Od počátku července je možné ve městě spatřit kejklíře, komedianty, rytíře, ale i kata. Ve městě zní středověká hudba a ozývá se rachot ze soubojů při konání středověké slavnosti purkrabího Půty - svátek středověkých zvyků.

5) K návštěvě láká svými památkami i obec Krásno u Horního Slavkova i samotný Horní Slavkov. Stejně jako v Horním Slavkově, tak i v Krásně hrála velkou roli těžba cínu. Na podporu důlní činnosti byl v letech 1534 - 1536 vybudován umělý kanál o délce 24 km tzv. "Dlouhá stoka". Vzhledem k jedinečnosti tohoto díla byl podán návrh na prohlášení kulturní památkou. Dalším místem, které je velkým lákadlem je "Krásenská rozhledna" se spirálovým vnějším schodištěm. Odtud je možné podnikat výlety po turistických značených trasách do Slavkovského lesa - chráněné krajinné oblasti s bohatou faunou a florou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dolnirychnov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA