Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stráž pod Ralskem

Stráž pod Ralskem s více než 4 tisíci obyvateli patří svou rozlohou ( 2154 ha ) spíše k menším městům Libereckého kraje.

Současnost
Město se po letech uranové těžby opět snaží zaměřit na funkci rekreačního střediska, podporuje rozvoj cestovního ruchu a nabízí bohaté sportovní vyžití. K dispozici zde je plavecký areál s dalším sportovním zařízením, sportovní hala, tenisové kurty, fotbalové hřiště. Lákadlem pro sportovní nadšence je vodní lyžařský vlek na vodní nádrži Horka. Zajímavé okolí Stráže, včetně unikátních přírodních partií bývalého vojenského újezdu, vytváří velmi dobré předpoklady pro rozvoj turistiky (pěší i cykloturistiky). Ralská pahorkatina nabízí terén se značenými cyklotrasami jak pro rekreační cyklisty tak pro náročnější.

Další alternativy zábavy a odpočinku poskytuje kulturní dům ve Stráži pod Ralskem, který disponuje moderním kinosálem s prostorovým zvukem, divadelním jevištěm a dalšími prostory pro pořádání různých akcí. Pravidelně na sklonku jara se ve městě konají Wartenberské slavnosti k připomenutí historie města.

Obchody, restaurace a ostatní služby jsou soustředěny převážně ve středu města Stráže. Celoroční ubytovací kapacitu 300 lůžek poskytuje ve Stráži pod Ralskem hotel Diamo**. Díky výhodné geografické poloze města mají občané možnost za většími nákupy či zaměstnáním dojíždět do okolních měst v okruhu 80 až 100 km (Česká lípa, Liberec, Mladá Boleslav, Praha). Zdravotní péči ve městě zajišťuje místní poliklinika, kde sídlí ordinace obvodních lékařů pro dospělé i děti, zubních lékařů, gynekologa, internisty, očního i kožního lékaře. Ve stejném objektu pracuje i krevní a zubní laboratoř. Nejbližší nemocnice je v České Lípě.

Vedle moderních staveb se v městečku dochovaly i některé starší památky. Dominantou města je zámek Vartenberk (původně hrad založený ve 13. stol.), který v současné době prochází rekonstrukcí. Alejí na zámeckém vrchu pak vede cesta ke kapli sv. Josefa (z r. 1722), která byla na 99 let pronajata pravoslavné církvi a vysvěcena na kapli sv. Pantelejmona. Rekonstrukce probíhá též v interní hlavní lodi kostela sv. Zikmunda (z let 1772 - 1779). I přes stavební úpravy se zde konají koncerty vážné hudby a jsou pořádány mše. Stavebních úprav se dočkala i část moderní zástavby. Jejich nové fasády jistě přispějí k dobrému dojmu z návštěvy našeho města.

Historie a historické památky

Kostel svatého Zikmunda
O vzniku kostela máme nepřímé důkazy. První písemný doklad je z roku 1363. Kostel zde stál původně v renesanční podobě, ale roku 1772 až 1779 se uskutečnila jeho přestavba, kterou řídil J. J. Kunze na kostel barokní. Bohužel kolem roku 1960 byl uzavřen a zchátral. V posledních letech se pro veřejnost otevřela jeho malá část, která slouží obzvláš k vánočním mším.

Morový sloup
Morový sloup je dominantou náměstí, které je protáhlého tvaru. Byl postaven roku 1682 a to na počest vyhnutí se morové epidemii roku 1680. Roku 1682 byla postavena socha Marie, která byla později doplněna sv. Janem Nepomuckým, sv. Floriánem, sv. Šebestiánem a sv. Prokopem.

Zámecká kaple
Kaple sv. Jana Nepomuckého byla postavena roku 1722.

Zámek Wartenberk
Nachází se na severním okraji Stráže. Byl postaven Markvartici ve 13. století. V průběhu několika století se na něm vystřídalo velké množství majitelů a k jeho škodě mezi ně patřila i posádka sovětské armády, která zámek zanechala v dezolátním stavu. Požár, který zámek roku 1987 zachvátil, mu také na kráse nepřidal. V současné době je nepřístupný, ale objevují se snahy zámek rekonstruovat.

Dějiny
Stráž pod Ralskem je městečko, které vzniklo z podhradí a převzalo jméno svého mateřského hradu z druhé poloviny 13. století nazývané dříve Wartenberg (Warte auf Berge = stráž na vrchu). Hrad dal jméno mocnému panskému rodu, jehož pánové se psali s přídomkem "z Wartenberka".

První zmínka o hradu Stráži je z roku 1281. Dalším z dokladů, potvrzujícím již existenci starobylého sídliště Stráže, je listina krále Václava II. z 28. srpna 1283. Strategický význam Stráže potvrzují události za husitských válek, kdy r. 1426 sirotci obsadili strážský hrad Wartenberg z obavy před císařem Zikmundem. V 16. století byli Wartenberkové vystřídáni Hyršpergáry a hrad byl přestavěn na zámek. Nastává výrazné podporování městských řemesel a obchodu.

Stohánek - skalní hrad  
Poprvé doložen v r. 1431 v držení Beneše z Vartenberka. Hrad zčásti vytesaný do skály a z části dřevěný postavený na osamoceném pískovcovém skalisku zdvihajícím se 20 m nad okolní terén. Přístupová cesta vedla po mírnějším severním svahu. Místnosti vytesané do skály byly pozměněny v 18. století, kdy zde byla poustevna. Příjezd po lesní cestě od Hamru k pomníku Sochora, vpravo proti skalní stěně zarostlý vrch je Stohánek.

Ralsko - hrad
Nejvýznamnější dominanta okolní krajiny hora Ralsko, na jejímž vrcholu stojí pozůstatky stejnojmenného hradu. Hrad byl postaven asi ve 12. století. Jedno ze sídel Vartenberků. Zdivo o síle 2 až 5 m dává tušit původní pevnost hradu. Do skály vytesaná cesta pod jižními stěnami procházela dvěma skalními branami a vedla na parkánovou plošinku na severovýchodě. Nad předhradím se vypínala dvoupatrová věž spojená s palácem horního hradu. Dnes je již na vrcholu pouze torzo bývalého hradu.

Děvín
Torzo hradu se rozkládá na místě staršího hradiště , kde byl kolem poloviny 13. století založen královský hrad. Roku 1283 daroval Václav II. hrad Janu z Michalovic. Poté, v letech 1359 až 1516, byl Děvín v držení Vartemberků, kteří ovládali nedalekou Stráž pod Ralskem.

V dobách husitských válek zůstal Děvín nedotknut, a to i přesto, že jeho majitel Petr z Vartemberka podporoval císaře Zikmunda. V 16. století, v době, kdy jej vlastnili Biberštejnové, byl rozsáhle renesančně přestavěn.

Koncem 16. století již patrně přestával vyhovovat jako sídlo, a proto byl opuštěn. Roku 1645 hrad vypálili a pobořili Švédové. Zachovány jsou zbytky zdiva , sklepů a dvou hradních studen. Hrad je zapsán do kulturních památek. Děvín je spolu s vrchy Ostrý a Schächtenstein přírodní památkou.

Průrva Ploučnice
Pokus o zřízení vodní nádrže se uskutečnil asi v 16. století. Nádrž měla sloužit jako pohon k novinskému železnému hamru. Vznikla navršením mohutné sypané zemní hráze v údolí mezi úpatími Lipky a Ralska. Ploučnice je vedena mimo těleso hráze, kde byla proto uměle rozšířena roklina mezi skalami a pískovcovou skalní hradbou a proražen dvoudílný tunel, do kterého byl tok řeky směřován. Boky údolí jsou však zde tvořeny pískovci svrchního turonu, které dobře propouští vodu, nádrž se tudíž nedala naplnit a voda musela být přiváděna náhonem od Stráže p. R.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.strazpr.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA