Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Česká Rybná

První písemná zmínka o obci České Rybné je z roku 1492. Jméno České se ji dostalo dle českého robotního práva (německé volnější německé Rybne, "Rybné" je uváděno od většího počtu rybníčků u statků, je možné, že jméno Rybné obec získala dle potoku, který jí protéká, a který se jmenuje "Rybné". Ve znaku obce jsou dvě ryby. Obyvatelstvo zde bylo vždy ryze české.

Současnost


Obecní úřad
Tato budova byla postavena nákladem místní Kampeličky v roce 1928. Prostavěno bylo 71 tisíc Kč. Současně je budova využívána z části poštou, z části obecním úřadem. Je zde také obecní knihovna. Je majetkem obce.

Hasičská zbrojnice
Stožár k sušení a ošetření hasičské výzbroje je dominantou hasičské zbrojnice, ztrácející se ve stínu budovy hostince. Zdejší hasičské družstvo patří mezi zásahové jednotky okresu, je velmi dobře vybaveno požární technikou, auto cisternou počínaje a ponorným čerpadlem konče. Svoji aktivitu sbor dokazuje trvalou účastí na hasičských soutěžích s velmi dobrými výsledky a řadou získaných cen!

Rodinné domky
Doba bezhlavého odchodu mladých občanů z obce pominula. Stále více si i mladí lidé váží klidu a pohody venkova a soužití s přírodou. Oprávněnost tohoto názoru dokazuje výstavba rodinných domků i na odlehlých místech. Za pozornost stojí cit pro estetiku a soulad s okolní přírodou.

Chalupy
Romantické krásy naší obce a zejména jejího okolí si váží nejen naši občané, ale je stále středem zájmu i občanů z měst širokého okolí, což dosvědčuje značné množství zájemců o získání rekreační chalupy. Foto snímky dokazují, že cit pro architektonickou krásu neměli jen naši předkové. Řada chalupářů opravila své "klícky" tak, že i pouhý pohled vyvolá pohlazení na duši.

Chaloupka pana Řeháčka na podpálení - dnes je z ní zásluhou pana Řeháčka pohledná chaloupka s okolím vzácných rostlin, místo, na které se jezdí dívat nejen jednotlivci, ale i autobusové zájezdy.

Turistické zajímavosti


Kamenný kříž u školy
Kamenný kříž u školy byl postaven nákladem obce v r. 1801 v prostoru křižovatky před současným hostincem, při stavbě silnice v r. 1892 byl přenesen ke škole. Původní kamenné oplocení bylo nahrazeno železným.

Kříž na Kopečku
Tento kamenný pomník se železným křížem při cestě k pile byl postaven v r. 1810, neznámo kým. Opraven byl r. 1842, v současné době (r. 2001) by si zasloužil opravu.

Pomník na "Štátuli"
Původně zde stál kamenný pomník sv. Trojice postavený r. 1870 manželi Kulhavými z č.p. 100. V 70. letech byl zničen vandaly a později nahrazen pomníčkem s obrázkem sv. Václava.

Kříž před hřbitovem
Železný kříž u lesní cesty ke hřbitovu daroval sopotnický farář Josef Bezdíček. Kříž byl postaven současně se stavbou hřbitova. Každý pohřební průvod se zde zastavil a kněz zde konal liturgické úkony. V současné době se u tohoto kříže koná rozloučení se zemřelým před vlastním pohřbením.

Hřbitov
Vybudován v r. 1946 - 47 dle projektu ing. Zelenky, oplocení bylo zhotoveno v Liticích nad Orlicí. Věžička se zvonicí byla přenesena z bývalého hasičského skladiště, které bylo zbouráno. Většinu pomníků na hrobech zhotovil místní betonář Karel Krčmář.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.orlicko.cz/Ceskarybna, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA