Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žichlínek

Obec Žichlínek je územní součástí Pardubického kraje a rozkládá se podél toku Moravské Sázavy jihovýchodním směrem od města Lanškrouna.

Na základě historických pramenů lze počátky vzniku naší obce směřovat k započatému osídlování zdejší krajiny v první polovině 13. století za vlády českého krále Přemysla Otakara II. K pohraničním hvozdům mezi Čechami a Moravou a obchodní cestě, vedoucí příhodným územím podél toku Moravské Sázavy je z této doby připomínán vznik vodního hradu s přilehlou vsí a dvorcem, nesoucí název Kronfeld.

Samo pojmenování hradu či tvrze bývá měněno podle jednotlivých etap historického vývoje (Cronvelt, Kronweld, Žabinec, Krotenful, Krotfule atd.) Další písemné zmínky nejen o počátcích naší obce, ale i o nejbližším okolí jsou datovány k roku 1304, kdy bylo zdejší panství Lanšpersko - lanškrounské darováno českým králem Václavem II. klášteru Zbraslavskému.

K samotnému názvu naší obce lze nalézt několik výkladů, a to jak v původu osobního jména lokátora - zakladatele vsi - Sichlingsdorf, tj. ves Sichlingova, tak i k různým výkladům, které odvozují jméno naší obce např. z německého Sichling, středohornoněmeckého sichlinc, sichelinc = snop.

Současnost

V současné době je pro naši obec charakteristická pokračující individuální bytová výstavba, dobře fungující základní a mateřská škola, široké spektrum podnikatelů a firem různého zaměření, prosperující zemědělské družstvo a firma Asanace, zabývající se likvidací odpadů živočišného původu.

Především pak v obci dobře pracují místní zájmové složky a vyvíjejí bohatou kulturní, společenskou a sportovní činnost. Nejen složkami naší obce, ale i veřejností širokého okolí je kladně hodnocena možnost využití společenského centra v obci, které svým tanečním sálem a fungujícím prostorným zázemím umožňuje pořádání značného množství kulturních a společenských akcí.

Obec Žichlínek je také významně zapsána do podvědomí veřejnosti úspěchy volejbalových oddílů, dále pak fotbalistů a jejich účastí v turnajích v malé kopané. Fungujícím sborem dobrovolných hasičů v obci a především pak jejich mládeží, která pravidelně dosahuje kvalitních výsledků v soutěžích v rámci okresu a kraje. Nelze opomenout ani bohatou a různorodou činnost členů mysliveckého sdružení. Stále většímu rozvoji cykloturistiky nabízí naše obec možnost občerstvení ve dvou restauračních zařízeních s optimální otevírací dobou.

Památky a zajímavosti

Mezi nejvýznamnější objekty v obci patří především kostel sv. Jana Křtitele z období kolem roku 1725, budova fary z roku 1769, z pozdějšího období pak objekt školy z roku 1908 a objekty vlakového nádraží z roku 1924.

V naší obci je také možno spatřit jeden z největších památných stromů v okrese, a to lípu srdčitou o obvodu kmene 6,7 m.

V obecním archívu obce je dochována kopie německé kroniky z roku 1926 a její příloha nazvaná Žichlínek na fotografii. Dále pak obecní kronika od roku 1945 po současnost a její fotodokumentační příloha. V základní škole lze nahlédnout do kopií kronik, jak z období monarchie a Sudet, tak i ze současnosti.

Za nejpříznivější okolnosti budoucího rozvoje obce lze označit bezprostřední kontakt a návaznost na město Lanškroun, provedení zplynofikování obce, fungující veřejný vodovod, rozvod televizního kabelového vysílání a solidní občanské zázemí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-zichlinek.cz/, na kterých najdete další informace.
 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA