Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Libecina

První dochované údaje o obci Libecina pocházejí z roku 1461, o osadě Javorníček z roku 1559. Dříve to byla vesnice, která čítala daleko více obyvatel než dnes, hlavní obživou byla okolní pole. Při sčítání obyvatel k 1. 1. 1931 bylo v Libecině 347 a v Javorníčku 125 lidí.

Dnes se počet obyvatel pohybuje kolem 160 celkem. V roce 1895 bylo započato se stavbou silnice z Vysokého Mýta do Nových Hradů. Stavba trvala asi 10 let. Poté následovala výstavba silnice do Javorníku a Řepník, práce trvaly do roku 1913. Obtížné práce přerušila I. světová válka. Z fronty se na Libecinu nevrátilo 10 občanů, z Javorníčka padlo 7 lidí.

V posledních letech byla provedena oprava pomníku obětí z I. světové války. V roce 1925 si zaslouží zmínku výstavba požární nádrže u č. 26. V roce 1930 výstavba hřbitova a v roce 1937 elektrifikace vesnice. Do Javorníčku byla zavedena elektřina v roce 1947. Vodovod byl budován až v 60. letech. Po výstavbě vodovodu bylo řešeno osvětlení, kanalizace a asfaltování komunikací. Do Javorníčku byl vodovod zaveden až v 70. letech. Výstavba nové prodejny, budovy hasičské zbrojnice a obecního úřadu probíhala postupně až do roku 1995.

JZD bylo založeno 1. 1. 1958. V roce 1996 došlo k transformaci na a. s. Segas. Společnost hospodaří na 1 000 ha zemědělské půdy a zaměstnává přes 50 pracovníků z Libeciny, Pustin a Zádolí.

V roce 1998 je provedena nová síť elektrických rozvodů a generální oprava místního rozhlasu. Rozvod telecomu a plynofikace obce probíhaly v posledních letech minulého tisíciletí. Poslední akcí byla oprava kapličky a staré hasičské zbrojnice. V roce 2003 bude největší akce plynofikace obce Javorníčku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://libecina.vysokemyto.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA