Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dlouhoňovice

Prastará česká osada na jih od Žamberka nese, dle pověsti, jméno po zakladateli rodu Dlúhoňovi. Patřívaly pánům ze Žampachu, což je hrad, z něhož dnes zbyla zřícenina asi 3 km od Dlouhoňovic. Místní pověsti vypravují o tajných chodbách, které vedou z hradu až do lesů u Dlouhoňovic.

Na pozemcích kolem Dlouhoňovic se dařilo pšenici. Proto zřídili žampaští jezuité roku 1648 dvůr, který sloužil jako výměnek baronky Bukovské. Po zrušení řádu v roce 1777 byl rozdělen poddaným.

Dlouhoňovice se prostírají v rozsáhlém, na sever otevřeném úvalu křídového útvaru pod strmými lesnatými stěnami pásma Litických vrchů. Ty jsou složeny z červeného permského pískovce. K jihozápadu se nad obcí zvedá lesnatý útvar "Perdějov" s kopcem Kalvárií a pěknou vyhlídkou "U Buku". Obcí protéká od západu k východu potůček, kdysi bohatý na raky, který odvádí vody z vlhkých lesů přes Lukavici do Tiché Orlice.

Dlouhoňovice sousedí s městem Žamberk. Je zajímavé, že nádraží, označené názvem města a založené r. 1873, stojí na katastru obce Dlouhoňovic.

Z památných staveb se zde zachovala dřevěná zvonice z roku 1797, tři lípy u pomníku sv. Salvatora, které byly zasazené r. 1833 na paměť obnovy bývalé školy. Nová škola byla postavena r. 1887. Slouží dodnes jako budova pro mateřskou školu, veřejnou knihovnu, sídlí zde i obecní úřad.

V roce 1969 byla obec integrována do Žamberka. V 80. letech do života obce velmi necitlivě zasáhla výstavba velkokapacitní mlékárny a následně stavba 3 panelových domů. Tím obec ztratila svůj vesnický charakter. Po společenských změnách v roce 1989 obec obnovila svoji samostatnost. Svůj původní ráz už obnovit nemůže. V současnosti se stává vhodným místem pro sportovní a společenské využití volného času.

Turistické zajímavosti

Obcí vede turistická cesta na Žampach. Z kopců nad Dlouhoňovicemi je krásný výhled na celé pásmo Orlických hor. Okolí je velmi vhodné pro cykloturistiku.

V samotném centru obce je postavena tělocvična, která zároveň jako největší společenský sál v okolí slouží k pořádání plesů a tanečních zábav. V centru obce je volejbalové, fotbalové a hokejové hřiště. K dispozici je i soukromý tenisový kurt. V blízkosti nádraží je nové fit-centrum.

V obci má sídlo jezdecký klub, který nabízí výcvik voltiže pro děti od 5 do 15 let, výuku jízdy na koni a projížďky do přírody.

V zimě je možné využít osvětlený lyžařský vlek vybavený systémem umělého zasněžování.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dlouhonovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA