Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Těchonín

Správní území obce zahrnuje sídla Těchonín, Celné a Stanovník.

Obec Těchonín je písemně doložena v roce 1514.

Leží při železniční trati Praha - Hanušovice v údolí Tiché Orlice. Vesnice včetně částí s necelými 700 obyvateli má vyhovující autobusové i vlakové spojení.

Turisty přitahují možnosti pobytu v zachovalé přírodě rozsáhlých lesů s krásnými výhledy, prohlídka staveb opevnění českého pohraničí "Dělostřelecká tvrz Bouda", po modré značce čerňovickým údolím na Suchý vrch a opačně po modré značce na Studenecké skály.

Kostel sv. Markéty v Těchoníně byl vystavěn v r. 1704 za hraběte Kolovrata Libštejnského.

Zajímavosti

Ve středu většiny obcí nechybějí tři stavby: kostel, fara a škola. Naše škola je zvenku v pěkném kabátku, zevnitř je po opravách jako nová, přívětivá pro žáky i vyučující. Budova byla postavena v roce 1878 na místě panského dvora.

V Těchoníně máme kostel svaté Markéty. Byl vystavěn v r. 1704 za hraběte Františka Karla Kolovrata Libštejnského na místě dřevěného kostelíka z dřívějších dob.

V Dolním Těchoníně je u řeky továrna, která poskytovala a poskytuje přímo v naší obci nejvíce pracovních příležitostí. Tkalcovna byla postavena roku 1908 bratry Perutzovými z Libně. Ti ji vlastnili do roku 1938. Po válce byla továrna v národní správě, od roku 1948 se jmenovala Orban 04.

Zaklíněná v dolíku je osada Stanovník. První písemná zmínka o obci je z roku 1770. Roku 1850 byla dříve samostatná obec připojena k Těchonínu. Cestou z Těchonína do Stanovníku jsou vpravo mezi stromy schovaná kasárna.

Okolí Těchonína

Obec leží při železniční trati Praha - Hanušovice v údolí Tiché Orlice a jejích přítoků. Hory Hejnov, Vysoký Kámen, Bouda, Srubová hora, Javorně, porostlé jehličnatými lesy, chrání obec velikou podkovou na jihovýchodní straně, holý "Faltusův kopec" se rozkládá na straně západní a Studenecké skály na straně severní.

Vesnice s necelými 700 obyvateli má dobré autobusové spojení do Jablonného nad Orlicí, na Studené a do Mladkova. Vlakem se výhodně dostaneme do okresního města Ústí nad Orlicí, do všech stanic na trati Praha - Hanušovice, dále do Králík a Červené Vody.

Mnoho turistů přitahují možnosti pobytu v dosud zachovalé přírodě rozsáhlých lesů s krásnými výhledy, prohlídka staveb opevnění českého pohraničí, houbaření i rybaření. V obci je jeden hostinec "U mostu", tři potravinářské obchody, několik možností ubytování v soukromí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.techonin.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA