Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sopotice

Zajímavosti
Sporný je výklad samotného jména vsi. Nejpravděpodobnější je výklad, s kterým již v 19. století vystopil J. Jireček, že jméno je odvozeni od staročeského slova sopot = pramen, neboť v katastru vsi skutečně pramení několik potůčků. Další možnost, kterou uvádí A. Profous, že název je odvozen od potoka prudce tekoucího přes skalnaté řečiště (sopot = peřeje), jak je tomu například u Sopot na Chotěbořsku podle toku řeky Doubravy. Tato varianta je ale podle chrakteru řečiště potoka tekoucího přes Sopotnici nepravděpodobná.

Vývoj školství a vzdělanosti

Škola byla na naší české vesnici vždy přirozeným centrem a ohniskem poznání a pokroku. Toto její poslání přirozeně platí i pro údobí po buržoazně demokratické revoluci r. 1848. Urychlený rozvoj a pronikání kapitalistických výrobních sil do společenského organismu si kladlo rostoucí nároky na úroveň vzdělanosti obyvatelstva. I když trvalo ještě řadu let, než se školství, jeho organizace, obsah výuky i jeho řízení zbavilo poplatnosti dosavadnímu feudálnímu systému, byl tento proces nezadržitelný.

Zpočátku, v padesátých letech, byl ovšem přibrzděn a zpomalen zpátečnickým bachovským absolutismem, který v boji proti demokratickým idejím nalezl oporu zejména v katolické reakci. Mezi habsburskou vládou a papežskou stolicí byla uzavřena dohoda, konkordát, na jejímž základě získala církev opět právo přímého dozoru nad veškerým nižším školstvím.

V roce 1840 si rostoucí počty dětí vynucují rozšíření dosavadní sopotnické jednotřídky na školu dvoutřídní. V roce 1848 měla škola 190 žáků, které tehdy vyučoval Josef Šafránek a k němu přidělený podučitel.

Od roku 1848 zůstala učitelovi jen jedna správní funkce - udržovat v patrnosti stav obyvatel obce. Proto konal každoročně vždy počátkem jara zápis, jehož bezprostředním cílem byla evidence dětí školou povinných, dalším účelem výkaz o pohybu počtu obyvatel vůbec.

Dozor církve končí v roce 1869 současně s vydáním zákonů, převádějící školy pod dozor státu, v okrese lanškrounském pod správu c. k. okresní školní rady. Od roku 1869 byla zavedena povinná školní docházka do 14 let.

O tom, jak vypadalo samo vyučování, nás informují některé úřední školní dokumenty, zejména výkazy a třídní knihy. V polovině století mají ještě školní výkazy zápisy německé, i česká jména žáků jsou v německém přepisu: Anna Pracharz, Josef Jenitcech. Vedle běžných a četných Martinců, Prachařů a dalších příjmení, které se vyskytují dodnes, najdeme ve školních výkazech té doby i taková, která bychom v dnešním sopotnickém rejstříku už nenašli - Boháč, Klec, Petránek, Sochůrek, Kroupa, Hylák, Rákosník, Resl, Antl, Šreiber, Pazourek, Radil, Vavřín, Hýbl, Horníček, Minařík apod.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sopotnice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA