Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrušová

Obec Hrušová leží 5 km jihovýchodně od Vysokého Mýta při silnici I/35 v zemědělsky využívané krajině. Z geomorfologického hlediska se nachází v centrální části Loučenské tabule celku Svitavská pahorkatina soustavy Česká tabule. Nadmořská výška území se pohybuje od 280 do 330 m n. m. Východní třetinou území protéká od jihu k severu řeka Loučná. Západního okraje obce se dotýká železniční trať Choceň – Litomyšl.

Historie

První písemná zmínka o Hrušové je v listině knížete Vladislava ze dne 20. ledna 1167, kterou uděluje privilegia premonstrátskému klášteru v Litomyšli. Zde se mimo jiné praví: "….dávám i Hrušovou s řekou Trstenicí až k Plesu a les, který zove Mokřenice…"

Urbář z r. 1557 uvádí 27 usedlých rodin, z toho 1 rychtář výsadní, 17 sedláků a 9 zahradníků. Velký vliv na utváření obce měly v uplynulých staletích požáry, kdy často vyhořela značná část obce a nově postavené usedlosti již nekopírovaly původní zástavbu.

V roce 1812 byla vystavěna „císařská silnice“, jejíž trasa byla částečně změněna v letech 1968 - 1974 a tvoří dnešní E 35. Náves upravena byla po r. 1866 zavezením rybníčků, vyrovnáním terénu a vysázením dodnes existující lipové aleje. V roce1866 vystavěna byla škola sloužící i přilehlým sídlům. Roku 1880 vybudována železnice Choceň - Litomyšl. Hasičský sbor založen r. 1881, tělocvičná jednota Sokol r. 1912.

První světová válka byla těžkou ranou pro obec, narukovalo celkem 107 mužů z tehdejších 540 obyvatel obce. Padlo 24 mužů, 12 bylo těžce raněno, dalších 14 bylo zajato.

Elektrifikace obce byla provedena v roce 1924. Od začátku třicátých let probíhaly v obci bouřlivé diskuse o stavbě Obecního domu, který měl sloužit tělovýchově, kultuře a činnosti spolků. K vlastní výstavbě došlo až v roce 1939 a Obecní dům slouží uvedenému účelu i jako sídlo obecního úřadu dodnes. V meziválečném období bylo postaveno několik rodinných domků, které již neplnily úlohu hospodářské usedlosti.

Po druhé světové válce i zde proběhla kolektivizace zemědělství a v jejím důsledku výstavba potřebných objektů pro zemědělskou výrobu západně od obce. Několik statků uvnitř obce, vyvlastněných na základě zákona 46/1948 Sb. postupně ztrácelo svůj hospodářský význam a úspěšně chátralo.

Od konce šedesátých let byl postupně vybudován obecní vodovod, část kanalizace pro dešťovou vodu, veřejné osvětlení a opraveny komunikace v obci. V roce 1989 byla obec přičleněna k Vysokému Mýtu. V roce 1992 se Hrušová opět osamostatnila. Plynofikace byla provedena v roce 1996, územní plán vyhotoven v roce 2000. V současnosti, tj. říjen 2003, je zahájena výstavba čistírny odpadních vod a 1. etapy kanalizace. Dalším záměrem zastupitelstva je připravit rozvojové plochy pro individuální bytovou výstavbu dle uvedeného územního plánu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hrusova.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA