Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Studené

První zmínka o Studenci je ke konci XII. a začátkem XIII. století, kdy prof. Dominik Filip - rodák z Jamného nad Orlicí píše ve své knize "V srdci české divočiny", že jamenští pásli pod Studencem v ohradách divoké koně.

Krajina byla zde úplně porostlá lesem, i zde došlo k pozvolnému osídlování, a tak uprostřed lesů vznikla vesnice "Studenec", kde vrchnost roku 1670 vystavěla první chalupu a prodala ji Janu Dolečkovi za 30 kop gr. míš. a toho roku majitel velkostatku Kyšperk hrabě Ignác Jetřich Vitanovský z Vlčkovic úředně založil vsi Studené, Vlčkovice a Vitanov.

Do roku 1691 už tam bylo 21 zahradníků a 5 chalupník, jak uvádí gruntovní kniha chalupníků a podruhů ve vlastních domcích. Ze jmen zapsaných v gruntovní knize i urbáři vidíme, že vesnice byla od svého založení česká. Obyvatelé vesnice se živili hlavně prací v lese, zhotovováním výrobků ze dřeva, tkalcováním, různými nádenickými pracemi a obdělávali neúrodná malá políčka, která nemohla zajistit ani jejich vlastní obživu.

Vrchy Studenec a Faltusův kopec a mírné sedlo mezi nimi jsou přírodní základnou obce severovýchodním větrům otevřené, s malebnou polohou, krásnými lesy, nádhernými výhledy, s blízkou řekou Tichou Orlicí a s výhodným vlakovým spojením na zastávce v Těchoníně. Nad úhledné, čisté a pěkně upravené chaloupky a domky vyniká kostelík z roku 1820 a budova školní z roku 1909. Ke škole ve Studeném je přiškolena nekořská osada Bořitov.

Vesnice je v nadmořské výšce 570 m a nad vesnicí kopec Studené a Studenecké skály 718 m n. m., vlevo je pak Kralický Sněžník - 1422 m n. m. a dále "Klepáč", po pravé ruce Faltusův kopec 620 m n. m. a díváme-li se přímo přes Dolní les, vidíme Suchý vrch 995 m n. m.

Katolický kostel byl postaven v letech 1820 - 1822 a zasvěcen sv. Anně. V kostele se každých 14 dní slouží mše svatá. Nová dvoutřídní škola se stavěla roku 1909 - 1910, v každé třídě se vyučovalo po 50 žácích, vždyť v rodinách bývalo 8 - 10 až 14 dětí. Kde neměli pec, spávali děti příčkou přes postel anebo v kanapi, které se přes den zavřelo, a byla z toho lavice. V zimě děti zanosil nejstarší bratr, co měl boty, v poledne ze školy už děti utíkaly bosky domů k obědu, kdo se opozdil, byl bez oběda. Nejhlavnějším jídlem byly brambory.

Pod kostelem v Dolním lese je kaplička sv. Anny, odkud vytéká pramen dobré vody a od Buršova koryta teče druhý potok, uprostřed lesa se stékají a pod lesem se vlévají do řeky Tiché Orlice. Horním lesem protéká Vlčkovský potok, který teče do Studenecké zátoky, Pastvinské přehrady, Divoké Orlice. Lesy patřily Velkostatku Kyšperk - hraběti Stubenbergovi.

Pod č. p. 7 je malá kaplička zasvěcená sv. Antoníčku. V roce 1914 na svátek sv. Antoníčka byla bouřka a do vedle stojícícho jasanu u zmíněné chalupy uhodilo, blesk po jasanu sjel do chalupy a u venkovních dveří sjel do země a že chalupu blesk nezapálil, tak na poděkování sv. Antoníčka postavili manželé Langrovi kapličku, kterou zasvětili tomuto světci.

Pod č. p. 10 u silnice byla malá stírka, do které tekla čistá pramenitá voda, pro kterou chodili lidé pro vlastní potřebu a kterou formani z blízké zájezdní hospody napájeli koně. Stírka byl pískovcový kámen asi o rozměru 1 x 1 m, a v něm byl vyhlouben prostor pro vodu.

O vzniku pouti na bolestný pátek
Ze Studeného do Vlčkovic lesem vede vozová cesta a u ní na buku je obrázek Panny Marie. Vypráví se z pokolení na pokolení, že zde kdysi dávno v těch místech pracovali drvaři při kácení stromů. Při svačině seděli na skáceném stromu - kmenu a jedli chléb namazaný tvarohem. V tu dobu z větve vedle stojícího stromu, snášel se po pavučině malý zelený pavouček zrovna na krajíc jednoho drvaře.

Ten z legrace řekl svým spoludělníkům: "Já mám přeci kus masa" a toho nepatrného pavoučka rozmázl nožem na tvaroh a snědl. Někteří říkají za tři dny, jiní zase, že hned po svačině se mu udělalo nevolno a pomoc nebyla, zemřel na místě. Jeho pozůstalí a kamarádi drvaři založili fundaci.

Z úroků této fundace sloužila se na Studeném vždy na Bolestný pátek mše svatá, a to považovali za pouť. Úroků přibývalo a po letech se sloužila na Studeném "ranní, velká" a odpoledne ještě požehnání. Lidé říkali, že na těch mších je lidí jako o pouti, proto zůstalo v paměti, že je to první pouť.
Mši svatou nejdříve sloužil jeden kněz, později dva, ale peněz na fundaci stále přibývalo, takže mši sv. sloužili i tři knězi.

Tato dřevařská pouť na Bolestný pátek, týden před velkým pátkem o velikonocích byla více navštěvována lidmi z okolí, než-li na pouť sv. Anny (26. července). Přijížděli sem i kramáři s krámky. Tato pouť na Bolestný pátek se dodržuje i podnes i bohoslužby se konají, ale jsou méně navštěvované.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu www.orlicko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA