Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kostel sv. Máří Magdaleny v Lanškrouně

Lanškrounský kostel sv. Máří Magdalény je vystavěn na místě, kde už dříve stával klášter lateránských kanovníků sv. Augustina s kostelem sv. Mikuláše a sv. Kateřiny. Město Lanškroun najdou výletníci na rozhraní východních Čech a Moravy, východním směrem od České Třebové.

Klášter založený v roce 1371 biskupem Petrem Jelito, však na vlhkém místě nevyhovoval, a tak byl v roce 1393 přeložen a znovu vystavěn vedle dřívějšího farního kostela – dnes kostela sv. Václava. Z bývalého kostela se stal špitál s hřbitovem, v jehož středu stál do roku 1825 na kamenné podezdívce roubený kostel s oddělenou zvonicí. Tento byl posléze nahrazen současnou stavbou v empírovém duchu, která byla dokončena v roce 1827.

Z architektonického hlediska je tento kostel považován za výjimečný pro jeho sálovou stavbu s půlkruhovou apsidou. Průčelí zabírá trojdílný rizalit, nad jehož střední částí je nízká věž, krytá plechovou helmou a lucernou. Na hlavním oltáři v empírovém kostele je umístěn obraz sv. Máří Magdalény. Varhany pocházejí z první poloviny 19. století. Vedlejší oltáře jsou vysvěceny sv. Anně a sv. Josefu.

Kostelní věž se pyšní hodinových strojem se čtyřmi ciferníky, který se musel každý 24 hodin natahovat. Dokud byl naživu, byla to precizní práce hodináře-fandy, a proto šly v minulosti hodiny na vteřinu přesně. Nyní tento hodinový stroj řadu let stojí.

Na území starého zrušeného hřbitova byl v roce 1903 založen park. Náhrobky vysoké hodnoty byly přemístěny ke kostelu sv. Anny. V původním místě zůstal ponechán jen náhrobek 14 pruských husarů, kteří padli nedaleko Damníkova v prusko-rakouské válce v roce 1866, a pak ještě dva další náhrobky nacházející se u kostelní zdi.

Článek byl zobrazen 503 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA