Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Běleč

Obec Běleč se nachází v okrese Tábor, kraj Jihočeský.

Části obce Běleč tvoří také Bzová a Elbančice.

Poblíž Bělče jsou rybníky Bažantnice a Nabodorny, protéká jimi Bělečský potok.

První písemná zmínka o obci je z roku 1375.

Pamětihodnost

Hrad Šelmberk - zřícenina
Zřícenina goticko-renesančního hradu Šelmberka se rozkládá na výrazném skalním ostrohu nad údolím říčky Blanice 2 km severovýchodně od Mladé Vožice v nadmořské výšce 460 m.

Šelmberk byl založen zřejmě na začátku 14. století rodem Buziců, kteří se pak podle postaveného hradu zvali ze Šelmberka. V 16. století byl hrad renesačně upraven a rozšířen. Ve druhé polovině 16. století byl hrad spojen s mladovožickým panstvím a novým správním centrem se stal zámek v Mladé Vožici. Hrad poté zůstal opuštěn a v průběhu 17. století se proměnil ve zříceninu.

Šelmberk byl založen na úzkém skalnatém hřebeni. Do současnosti zůstala nejlépe uchována 26 m vysoká válcová obranná věž s cimbuřím. Stojí na západním okraji skalního hřebene a sloužila k ochraně přístupových cest. Již v roce 1783 byla upravena na rozhlednu.

Hrad Šelmberk byl pravděpodobně založen na počátku 14. století Přibyslavem z Křimína a ze Šelmberka. Soudíme tak podle první zmínky o Šelmbercích, která se datuje do roku 1318. Tento rod má počátky ve staré panské rodině Buziců.

Šelmberkové mizí z tohoto hradu již před rokem 1400 a v této době se štěpí na dvě větve – načeradskou (doloženou ještě v 15. století) a mocnou moravskou. Z české větve pak nejvíce vynikl Jan ze Šelmberka (zemřel roku 1508), který zastával funkce nejvyššího kancléře a komorníka a byl majitelem Kosti, Trosek, Studénky, Mladé Boleslavi, Kostomlat, Rohozce, Kojetína a další. Celý rod pak vymřel roku 1597.

Dále hrad držel Aleš z Rýzmburka, který si vzal za ženu Elišku ze Šelmberka. Co se s hradem dělo za husitských válek, nám není známo. Jediné, co se ví, je, že ke konci husitských válek roku 1431 nechal hrad Albera z Těchobuze přepsat na Mikuláše z Hořic. Páni z Hořic drželi hrad asi až do konce století.

Počátkem 16. století drží hrad Předborové z Radejšína, ale před rokem 1518 ho od nich kupuje Albrecht Cipl z Kravska. Později jeho majetek dědí Mračtí z Dubé. Roku 1586 koupil panství nejvyšší písař království českého Michal Španovský z Lisova a na Pacově. Již vlastnil Mladou Vožici, a tak obě panství spojil do jednoho. Roku 1603 koupil panství Jan Bernard Fünfkirchen, ale hned roku 1620 mu bylo za účast na povstání zabaveno.

Královská koruna roku 1623 prodala celé panství donu Baltazaru Marradasovi at Vique. Od této doby hrad chátrá, i když se panství dostalo do majetku dalších rodů, které zakoupily Mladovožické panství a tím i Šelmberk. Poslední rod, který koupil panství a držel ho až do roku 1945, byl rod Kuenburgů. Roku 1940 byl hrad předán městu Mladé Vožici, které je i nadále majitelem hradu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jiznicechy.org, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA