Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zvěrotice

Obec Zvěrotice se nachází v okrese Tábor, kraj Jihočeský.

Historie Zvěrotic do roku 1847

Jméno Zvěrotice si lze vysvětlit tím, že v dřívějších historických dobách se v našem kraji rozkládaly husté lesy s hojností zvěře. Když obec byla založena, bylo její jméno odvozeno z osobního jména Zvěrota, což byl zakladatel osady Zvěrotice.

Ač je patrno, že založení Zvěrotic spadá do starší doby, přece o jejích osudech před 15. stoletím nevíme nic.

Nejstarší nám známý držitel Zvěrotic byl Petr ze Dvorce, jenž s chotí Vratou z Adlaru měl toliko dceru Markétu, provdanou za Kunše z Olbramovic, předka rytířského rodu Dvořeckých z Olbramovic erbu orlice. Když zemřela Vrata, vyprosil si Kuneš r. 1460 na králi Jiřím po choti své odúmrť ves Zvěrotice s dvěma mlýny a lesy řečenými "Na Libuši".

Kunešův syn Jan r. 1462 odpíral provolání dědin odumřelých v Komárově a Zvěroticích po Anně z Valu a Racce, mateři její, které tedy nějaké zboží ve Zvěroticích měly. Od té doby byla na vsi stejná vrchnost jako na Dvorci.

Jako poslední z držitelů Dvořeckých na Zvěroticích vládl Prokop Dvořecký z Olbramovic, jenž měl znamenité účastenství v odboji stavů českých, a proto byl i hrdla odsouzen. Zahynul 21. června 1621 na Staroměstském náměstí mečem kata Jana Mydláře.

Prokop Dvořecký prodal 6. prosince r. 1594 tvrz Dvorec se dvorem poplužným, dědinami, vsí Zvěrotice a zboží k ní patřící, jakož i díly v Myslkovicích a Roudném Janovi Opršalovi z Jetřichovic. Opršal zboží to rozdělil. Zvěrotice držel po něm r 1612 Jaroslav Opršal. Po něm dědil Jindřich, ale dlouho jich nedržel. Roku 1613 prodal dvůr podlužní s ovčínem, dědinami a příslušenstvím, ves celou s 2 krčmami, mlýny Knechtovský a Prušovský s lesem Libouš řečeným, s rybníky a příslušenstvím za 7 800 kop míšeňských obci města Soběslavě, která to vše r. 1621 propadla, ale r. 1628 zase opět dostala.

Obec darovala r. 1636 úředníku svému a sousedu ve Zvěroticích Jakubovi Šarkovi, aby svým gruntem i mlýnem pod tou vsí volně vládnouti mohl. O dění v obci v 18. století není téměř nic známo. Teprve 19. století se vynořuje opět jasněji. Jsou to jen pouhá data, ale důležitá tím, že je podle nich možno alespoň z části soudit o rozsahu obce.

V kronice je zaznamenáno, že 9. července 1828 uhodil blesk do stavení sedláka Jílka a vyhořelo 18 stavení. (č. p. 12 až 26, č. p. 40, 42 a kovárna) a 13. října 1833 právě o posvícenské zábavě vyhořelo opět 6 statků. Po roce 1849 patřily Zvěrotice k obci Klenovice. Roku 1874 se odloučily jako samostatná obec v sousedním okrese Soběslav.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zverotice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA