Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sviny

Obec Sviny se nachází 5 km západním směrem od Veselí nad Lužnicí na silnici II. třídy do Týna nad Vltavou. Z obce jsou odbočky silnic do Borkovic a Horusic.

Autobusové spojení je zavedeno do Veselí nad Lužnicí a Soběslavi. Nejbližší železniční stanice 3 km Horusice je na trati z Tábora (Prahy) do Českých Budějovic. Železniční křižovatka ve Veselí nad Lužnicí je vzdálená 7 km. Obcí prochází cyklostezka č. 1132.

Obec náležela v roce 1362 Rožmberkům. Tohoto roku ji věnoval Petr z Rožmberka klášteru v Krumlově 20 lánu. Roku 1556 měla ves 2 krčmy, robotu 330 dnů a 160 džberů ovsa. Za třicetileté války byla ves vypálena. Z původních osedlých obyvatel zůstalo něco málo lidí.

V 19. století byla vystavěna kaple (pravděpodobně r. 1834) s malou věžičkou. Kaple byla rozšířena přístavbou a věží v roce 1896. Téhož roku byla poslední neděli v říjnu vysvěcena společně se dvěma zvony umístěnými ve věži. Menší nesl jméno Vojtěch, větší dostal jméno Marie. Větší zvon byl sňat 10. ledna 1918 a zvon Vojtěch byl sňat za 2. světové války. Oba zvony byly použity pro válečné účely. Nynější zvon byl zavěšen na věž v roce 1946.

Půl kilometru za obcí je morový hřbitov s kapličkou a křížem. Byl zřízen roku 1689 za morové epidemie. V obci zůstalo zachováno jen několik průčelí ve slohu jihočeského baroka.

Současnost
K obci náleží osada Kundratice, s kaplí sv. Jana Nepomuckého a několika blatskými štíty. Tradice se tu drží při velikonočním koledování a masopustním průvodem obcí s návštěvou všech domů. Od roku 1995 je obec zapojena do Blatských slavností, které se konají vždy v červnu.

Po rozpuštění Jednotného zemědělského družstva začalo půdu obdělávat několik faremních hospodářství. V této rovinaté krajině s dobrou úrodností se pěstuje pšenice, řepka a plodiny s vyššími nároky na jejich pěstování. Bývalé budovy družstva, které sloužily pro chov dojnic, jsou nyní využívány pro výkrm jatečných kuřat. Obec je v současné době připojena na jihočeskou plynovodní síť a je začleněna do mikroregionu Veselsko.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1379.

Památka

Kaple na návsi

Tipy na výlet

Zámek Bechyně
Bechyňský zámek se vypíná na úzké ostrožně, chráněné ze tří stran hlubokými zářezy Lužnice a říčky Smutné. V místě pravěkého a raně středověkého hradiště nechává majitel Přemysl Otakar II. po roce 1268 vybudovat kamenný hrad, o jehož vzhledu nemáme přesnější představu. Koncem 15. století byl hrad rodem Šternberků pozdně goticky přestavěn, jeho současný vzhled je však především výsledkem stavebních úprav a rozšíření za Petra Voka z Rožmberka.

Historická železnice Bechyně - Tábor
Železnice na trase Tábor-Bechyně byla postavena jako první elektrifikovaná dráha na území Rakouska Uherska, dokončena roku 1903. Trať, která původně končila před Bechyní v místě starého nádraží, byla po dostavbě mostu v roce 1928 protažena až do města. Původním historickým vlakem se můžete svézt při každoročních tzv. nostalgických jízdách.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sviny.cz a http://www.mestobechyne.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA