Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stádlec

Stádlec je vesnice, která se nachází zhruba 14 kilometrů na západ od Tábora.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1287. Tvrz zde vystavěná chránila obyvatelstvo a cestující obchodníky a těmto poskytovala i pohostinství. Lze se domnívat, že Stádlec byl tvrzí vodní, tzn. že byl chráněn zdí a příkopem, jenž se napouštěl z rybníka v prostoru dnešní Stromovky, tento byl patrně plněn přepadem z rybníka Petrovského. Rybník Dolíška chránil tvrz od jihu a zasahoval svým západním cípem patrně až do zahrady bývalého statku. Tvrz byla ponechána jako dolní trakt nynějšího zámku, neboť klenuté místnosti včetně prostor kaple byly obývány obyvateli tvrze.

Dne 23. dubna 1459 je zapsáno, že celá ves byla prodána se zbožím Dobronickým, ale až v roce 1533 čteme jméno dalšího majitele Víta ze Rzavého na Stádlci. V roce 1589 je uvedeno, že byly sepsány regule dílčí statku Stádleckého po Vítovi ze Rzavého, kde statek Stádlecký získává Jiří Víta ze Rzavého. 25. srpna 1616, po 27 letech, přebírá Bohuslav ml. Víta ze Rzavého na Tvrzi Stádlec, dvůr poplužní, pivovar s krčmou, dva ovčíny a další majetek spolu se všemi dluhy, které byly na toto zboží vázány.

Další zmínka je roku 1622, kde je uváděno, že Bohuslav Víta ml. s bratrem Mikulášem podporovali stavy odbojné i po bitvě na Bílé hoře a brzy potom zemřeli. Ves i statek byly v tomto roce vypáleny císařským vojskem. Po tři roky nebyla pole oseta a řádně hospodařeno. Bohuslav Víta ml. je po smrti konfiskační komisí odsouzen k manství. Statek Stádlec je prodán za 20 tisíc kop míšeňských Johaně Kateřině Hozlaurové.

Později se stává majitelem Jan Kryštov Neuchyngar, ale poslední potomek rodu umírá v 18 letech a Stádlec přechází do majetku jeho matky Anny Ludmily z Terešova a je v držení tohoto rodu do roku 1712. V této době je vystavěna kaple Bolestné Panny Marie. Od roku 1712 náleží Janu Norbertu z Pletingu, v roce 1721 je po jeho smrti prodán Františku Ferdinandovi hraběti z Říčan, který jej v zápětí prodává budějovickému měšťanovi Laurenci Antonu Preinholderovi a odtud přechází sňatkem do držení Schenflugů z Gamsemberka, kteří zde delší čas hospodařili.

V roce 1870 již patří dědicům svobodného pána Fellnera z Feldeggu.

Sňatkem syna ing. Františka Křižíka Jana s Annou přechází zámek se statkem a dalším zbožím do držení rodu Křižíků.

Významná osobnost
Ing. František Křižík narozen 8. 7. 1847 umírá ve Stádlci 22. 1. 1941. Slavný český elektrotechnik, vynálezce a podnikatel, který je pochován mezi velikány našeho národa na Vyšehradském Slavíně. Vynálezce obloukové lampy s regulátorem (1878), v roce 1891 el. osvětlená fontána na jubilejní výstavě v Praze a první el. dráha v Praze z Letné do Stromovky a v roce 1903 dostavěl elektrickou trať z Tábora do Bechyně. V roce 1910 předložil návrh na elektrifikaci země!

Památky

Zámek
Po druhé světové válce sloužil zámek jako zemědělské učiliště a časem se stal vyhlášeným odborným zahradnickým učilištěm, během této doby byly k zámeckému komplexu přistavěny skleníky a internáty. Součástí areálu je rozsáhlá stromovka se vzácnými dřevinami. V devadesátých letech byl zámek vrácen soukromému majiteli.

Synagoga
Tato chráněná památka byla v sedmdesátých letech upravena na kino, které však v roce 1995 promítání ukončilo.

Židovský hřbitov
Nachází se mezi Stádlcem a Křídou, pod rybníkem Chuďátkem.

Obecní hřbitov
V areálu místního hřbitova se nachází zděná hrobka rodu Fellnerů z Feldeggu a koncem osmdesátých let zde byla vystavěna smuteční síň.

Řetězový most
Poslední empírový most tohoto druhu v Evropě. Původně byl most postaven přes Vltavu v Podolsku na silnici z Tábora do Písku v letech 1847 - 1848 českobudějovickým stavitelem Josefem Lannou.

Na počátku šedesátých let byl most památkově rozebrán a přenesen k obci Stádlec k znovu vybudování na silnici přes řeku Lužnici, kde byl 25. května 1975 slavnostně otevřen.

Rozměry mostu: celková délka (od kotevních bloků) 157 metrů, šířka mostovky 6 metrů, výška pylonů nad vozovkou 10,5 metrů, nosnost 2 tuny.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.stadlec.info, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA