Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nadějkov

Nadějkov (540 m n. m.) leží na hranici Jihočeského a Středočeského kraje, nejbližšími městy jsou Tábor (20 km) a Milevsko (13 km).

Současnost
Má 747 obyvatel, z toho 483 bydlí přímo v Nadějkově, ostatní žijí v 17 osadách (Bezděkov, Brtec, Číčovice, Hronova Vesec, Hubov, Chlistov, Kaliště, Křenovy Dvory, Modlíkov, Mozolov, Nepřejov, Petříkovice, Pohořelice, Starcova Lhota, Šichova Vesec, Větrov a Vratišov) a na několika samotách.

V Nadějkově je pošta, mateřská a základní škola (1. - 5. ročník), ordinace praktického a dětského lékaře, obchod s potravinami a průmyslovým zbožím, hospoda, bar a působí zde několik živnostníků a firem.

Linkové autobusy jezdí do Chyšek, Tábora, Milevska a přes Sedlec-Prčici do Příbrami.

Celé území obce se rozkládá v přírodním parku Jistebnická vrchovina. Zdejší krajina, která nebyla v nedávné minulosti příliš zasažena intenzivním zemědělstvím, si zachovala osobitý ráz a zůstala domovem řady cenných rostlinných i živočišných společenstev. Pro svou malebnost a neporušenou přírodu se také stala vyhledávanou rekreační oblastí.

Nejvýznamnějšími stavebními památkami Nadějkova jsou barokní kostel Nejsvětější Trojice a zámek, který vznikl přestavbou tvrze ze 14. století. V osadách se zčásti zachovaly původní roubené chalupy. Téměř na všech návsích a při cestách najdeme pečlivě udržované drobné sakrální stavby - boží muka, zvoničky a kříže, k nimž se často váže vyprávění o tragické události.

Jižním a západním Nadějkovskem prochází naučná stezka. Začíná na náměstí, kde je v autobusové zastávce umístěn její plánek a stručná informace o jednotlivých zastávkách. Okolím obce vede také několik značených turistických tras a cyklostezek, v zimě zde naleznete značené a udržované lyžařské stezky pro běžkaře.

Historie
První písemná zpráva o Nadějkově se objevuje v první polovině 14. století, kdy Ahník z Nadějkova svědčil v soudním sporu. Další zpráva z roku 1416 se týká se majetku Jindřicha z Nadějkova, purkrabího na Příběničkách a v Příbrami. V místech dnešního zámku tehdy stávala kamenná tvrz, obehnaná vodními příkopy.

Památky

Kostel Nejsvětější Trojice - barokní kostel na náměstí.

Socha svatého Jana Nepomuckého

Pomník Prokopa Chocholouška

Fara

Zámek Nadějkov
Vznikl přestavbou tvrze ze 14. století. Zámek je jednopatrový trojkřídlý, jeho hlavní část je protáhlá, boční křídla vybíhající do dvora jsou naopak poměrně krátká. Celý objekt je krytý mansardovou střechou. Průčelí z roku 1781 se vyznačuje bohatými ozdobnými profily nadokenních říms i podokenních výplní.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nadejkov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA