Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vesce

Historie
Nevelká osada na břehu Lužnice je poprvé připomínána k roku 1268 jako součást bechyňského majetku. Název pochází ze staročeského slova vesce, značícího malou ves, vísku. V roce 1475 se poprvé objevuje pojmenování vsi Čabrov (později Cabrov či Zabrov), dodnes udržený v místní tradici, který pravděpodobně vznikl od výrazu cabrati se – pomalu jít.

V letech 1510 až 1543 náležela ves k panství a tvrzi nedaleké Březnice, v roce 1608 byla připojena k panství Koloděje. V letech 1850 až 1975 byly Vesce osadou obce Koloděje nad Lužnicí, od r. 1976 jsou osadou Týna nad Vltavou. K památkám náleží kaplička sv. Vojtěcha se zvonicí z roku 1825.

Části obce Vesce tvoří také Čeraz a Mokrá.

Zajímavosti


Franzlova stezka
Stezka byla místním odborem KČT (Bechyně) otevřena 29. 7. 1933 o třetí hodině odpolední úmyslně volenou prosbou, ale tím upřímnější formou domácí, téměř rodinné slavnosti, aby odpovídala praktickému duchu oslavencově. Pozvána byla župa i ústředí a sousední odbor v Týně n. Vlt., do jehož území stezka vede.

Zúčastnili se oba synové, Dr.Rudolf Franzl, notář v Neveklově a Dr. Oldřich Franzl, prokurista Moravské agrární banky v Brně. V zastoupení velkostatku, jehož pozemky stezka vede, zúčastnil se ředitel ing. Frant. Novák, který pořadatelstvu osobně přednesl omluvu majitele Alfonse Paara, starosta města Bechyně K.Homér, předseda Okrašlovacího spolku R. Burian.

Účastníci slavnosti prošli krásnou stezkou a na počátku i konci jejím zavěšeny byly vkusné tabulky označující jeho jméno. Dne 29. 3. 1937 byl slavnostně předán turistický most na Franzlově stezce. Šlo o železobetonový most u Rosína - Vesce přes potok Bílinu.Byl předán do opatrování obce Koloděj se slavnostním odhalením pamětní desky, litinové s textem: „Turistický most postaven odborem Bechyně a Týna n. Vlt. za přispění obcí Koloděj, Hvožďan a jiných dárců. 1935.“

Památky

Historické památky v Týně nad Vltavou, Neznašově, Dolním Bukovsku a dalších obcích Vltavotýnska.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tnv.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA