Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zlukov

Obec Zlukov se nachází v okrese Tábor, kraj Jihočeský.

Obec Zlukov má výměru 603,5 ha a leží v nadmořské výšce 410 metrů asi 2 km severovýchodně od Veselí nad Lužnicí.

V současné době žije v obci 235 trvale přihlášených občanů.

První zmínky o Zlukově jsou kolem roku 1200. Od té doby osada vystřídala několik pánů. Naposledy patřila pánům z Hradce. Nejvíce obyvatel bylo v obci počátkem minulého století (r. 1921 – počet 404 obyvatel).

Na návsi u rybníka je kaplička zasvěcená svatému Janu Nepomuckému postavená v r. 1875. Opodál stojí školní budova (r. 1904), ve které je mateřská škola. Před školou byl postaven pomník místního rodáka Jakuba Vojty Slukova, který byl známým hercem Národního divadla a žil v letech 1847 až 1903.

Byl zde postaven pomník padlých v 1. světové válce. Při významných událostech byly v obci vysazovány lípy r. 1918, 1945, 1989, 2001.

Současnost
Na návsi nechybí ani prodejna smíšeného zboží a hospoda. Místní obyvatelé již od nepaměti udržují tradice – masopustní průvod obcí, babské hody, dětský karneval, pouť, posvícení, Barborky, Lucky a Mikuláš.

Průjezdná komunikace obcí vede z Veselí nad Lužnicí, pokračuje přes Újezdec do Kardašovy Řečice. V letním období je hojně využívána cyklistická stezka č. 1195, která míří do lesů kolem řeky Nežárky.

Z historie obce - (výpis z kroniky)

První zmínky o obci Zlukov jsou od r. 1200. V té době zde byli osadníci německé národnosti. V r. 1382 patřil Zlukov bratrům Vyšatovi a Buzkovi z Machovic, kteří svůj majetek postoupili králi Václavu IV. V 15. století dostali Zlukov rytíři Smrčkové z Mnichu. Ti Zlukov prodali Kateřině, kněžně Minsterberské ze Sas, manželce Jindřicha IV. A tak se dostal Zlukov do majetku pánů z Hradce a byl připojen panství Řečickému.

Od r. 1720 jsou záznamy, v nichž nacházíme jména osadníků českého původu. Potomci těchto osadníků žijí v obci dodnes. V r. 1921 bylo ve Zlukově 404 obyvatel.

Na návsi u rybníka stojí kaple sv. Jana Nepomuckého, původně dřevěná a r. 1875 přestavěná na zděnou. Roku 1935 byla opravena nákladem 13 000 korun.

V r. 1904 byla postavena dvoutřídní škola. Před školou v malém parčíku je pomník zlukovského rodáka Jakuba Vojty Slukova, významného herce, prvního ředitele divadla Uránie a člena Národního divadla. Pamětní deska je na jeho rodném domě č. 17.

Před pomníkem J. V. Slukova stojí “lípa svobody” a u ní pomník padlých zlukovských občanů z 1. světové války.

Památkově chráněné objekty:
- areál statku č. p. 28
- pomník J. V. Slukova
- mohylník – pohřebiště v lese Klobasná

Pravidelně se opakující akce s dlouholetou tradicí:
Masopust – průvod maškar – Babské hody – dětský karneval
Vítání jara
Velikonoční koleda
Pálení čarodějnic
Stavění máje
Tradiční zlukovská pouť
Dětský den
Posvícení
Barborky
Mikulášská obchůzka s čerty
Lucky
V posledních letech – vánoční setkání s důchodci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zlukov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA