Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slapy

Slapy se nacházejí v okrese Tábor, v kraji Jihočeském. Obec je rozložena při okresní silnici vedoucí z Tábora k Bechyni.

V současné době je z celkového počtu 441 obyvatel 430 ve Slapech a 11 ve Hnojné Lhotce. V posledních letech se ve Slapech rozšířila výstavba nových rodinných domů.

Dopravní obslužnost v obci zajišťuje městská hromadná doprava v Táboře a vlakové spojení  Tábor - Bechyně.

Historie

První písemná zmínka o obci Slapy je z roku 1495, kdy Petr z Rožmberka odprodal obec Vítovi ze Rzavého a obec Slapy příslušela k Dobronicům. Po zrušení roboty patřila obec k politické obci Dražičkám až do r. 1889. Tohoto roku se stala obec Slapy politickou  obcí s osadou Lhotkou Hnojnou (dříve Lhotka Kamenná).

Obec je rozložena při okresní silnici vedoucí z Tábora k Bechyni. První stavení byl dvůr a kovárna. Uprostřed obce jest rybník, patřící velkostatkáři Fr. Vodňanskému z Dražiček, jemuž patří také dvůr ve Slapech. Uprostřed návsi je kaplička, postavena byla r. 1911.

Roku 1925 měla obec 44 popisných čísel. Obec má stanici elektrické dráhy, jež byla postavena roku 1903. V roce 1922 postavilo "Družstvo lihovarníků"  ústav pro zušlechťování zemáků. Prvním ředitelem tohoto ústavu je pan Rudolf Figna.

Roku 1923 rozhodla se obec Slapy k stavbě společného hřbitova s obcemi Žel. Radimovicemi, Libějicemi a Dražičkami. Od srpna 1924 se svítí ve Slapech elektřinou. Do roku 1930 jsou v obci provozovány dva hostince - hostinec "U Skaláků" a hostinec "U Procházků".

Původ školy ve Slapech spadá asi do roku 1825. Do té doby byli povinny dítky z osad Slap, Dražiček, Libějic a Žel .Radimovic choditi do školy v Malšicích. Dle prvního výkazu z roku 1828 bylo ve Slapech 111 školních dítek. Roku 1881 byla dokončena stavba nové školy a téhož roku bylo počato s vyučováním.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecslapy.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA