Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radětice

Radětice se nacházejí v okrese Tábor, v kraji Jihočeském.

Historie

Založení obce se předpokládá kolem roku 500 a její jméno pochází pravděpodobně od stařešiny Radosty.

První písemná zpráva o obci Radětice je v latinsky psané smlouvě ze dne 17. června 1291. V tomto období mohla mít obec asi 25 domků. Postupem doby se obec rozrůstala a dnes ( k 1. 1. 2006 ) má 113 čísel popisných a 228 obyvatel.

Obec vlastní 206 ha lesa na kterých samostatně hospodaří. Na polích od roku 1992 hospodaří zemědělská společnost Lípa, s. r. o. Za bohatým společenským životem stojí aktivní činnost občanů ve společenských organizacích a spolcích. V obci působí knihovna. Na obci je vedena kronika.

Obecní úřad vydává zpravodaj - informační občasník obecního úřadu. V roce 2004 byly předány obci obecní symboly.

V obci stojí od roku 1857 kaplička, v roce 1921 obec postavila ve svém středu zvonici - kapličku. Uprostřed obce byl v roce 1931 postaven pomník obětem 1. a 2. světové války.

Současnost
Po celé obci jsou bezprašné komunikace v poměrně dobrém stavu. Obec má na většině území vybudovanou kanalizační síť. V současné době se dokončují práce na hlavním vodovodním řadu nového vodovodu a v jarních měsících se budou dělat domovní vodovodní přípojky.

Obec má bohatou zeleň. Dominantní postavení mají lípy, a to především kolem státní silnice uprostřed obce a kaštany kolem pomníku. V obci jsou dva rybníky. Nejbližší město je Bechyně vzdálené 4 km.

Památky

Mohylník, 100 mohyl, archeologické naleziště v lese Soví

Mohylník, 14 mohyl, archeologické naleziště v lese Poušť

Rozhledna
V létě roku 2003 vznikl nápad postavit si na vyvýšeném místě za obcí malou rozhlednu, či spíše pozorovatelnu a na jaře 2004 začaly vlastní práce.

Slavnostní otevření rozhledny se uskutečnilo 23. června roku 2004. Celkové náklady na výstavbu činily přibližně 100 tisíc Kč. Vlastní rozhledna má čtvercový půdorys se základnou 4 x 4 m. Celá je ze dřeva, včetně 44 schodů. Má 3 vyhlídková patra a 1 mezipatro. Mezipatro je ve výšce 2,1 m, první patro je je ve výšce 5,4 m, druhé patro je ve výšce 7,9 m a třetí patro je ve výšce 10,8 m a je široké 2,4 m. Rozhledna je zakončena sedlovou střechou zakončenou okapem. Celková výška rozhledny je 13,2 m.

Rozhledna je postavena na západ od obce na kraji lesa a je z ní výhled v rozmezí asi 150° od severovýchodu k jihovýchodu, především na Bechyni a okolní obce a osady. Při jasném počasí lze pozorovat asi 30 obcí a osad, které jsou zvýrazněny na celkové výhledové fotografii. Tato fotografie je umístěna v nejvyšším patře. Rozhledna je volně přístupná.

Tipy na výlet

Hýlačka – Tábor
Rozhledna se tyčí na stejnojmenném vrchu ve výšce 525 metrů.

Bechyňská brána a vyhlídková věž Kotnov – Tábor
Věž je dominantou nejstarší architektonické památky v Táboře.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.radetice.cz , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA