Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Košín

Obec Košín jako samostatný územně-správní celek se nachází v severní části Jihočeského kraje a okresu Tábor blízko hranice se středočeským krajem, asi 5 km severně od Tábora.

Historie
Historie obce Košín sahá do přelomu 14. a 15. století ačkoliv první zmínky jsou velice nejasné. Z roku 1379 pochází zmínka o obci Kossyna, archepi ad Chynow (Košín v panství chýnovském); jistý Odolen z Košína (zemřel 1398), erbu orlice, byl farářem v Křemži.

Památky a zajímavosti

Historie dolování stříbra v Košíně  
První zmínky o obci Košín jsou z r. 1407, dřívější jsou sporné a pocházejí z r. 1379. Zda byla existence Košína spojena od jeho počátku s těžbou stříbra se neví, první doložené zmínky o těžbě jsou z poloviny 16. stol. a z nich je patrné, že se zde dolovalo už dříve. Dnes máme dochované zprávy o dolování, které probíhalo s menšími či většími přestávkami od 60. let 16. stol až do r. 1809 (1802 podle jiných autorů). K největšímu rozkvětu košínského dolování došlo v období 1586 - 1607 a částečně i v letech 1741 - 1747.

Výskyt krystalovaného křemene u Košína na Táborsku
Krystalovaný křemen se na Táborsku vyskytuje ve třech paragezích – v pegmatitech, na rudních žilách a na nezrudněných křemenných žilách. Nejznámější pegmatitovou, dnes již zašlou lokalitou byl pegmatit v Boru u Dražic, který poskytl až 15 cm velké krystaly záhnědy a křišťálu v kostrovitém vývoji. Podobný pegmatit popsal do Březnice u Bechyně Rajlich (1967). Méně významné pegmatitové lokality jsou popisovány z okolí Borotína s. od Tábora (Bernard 1908 - 10 cm dlouhé, oboustranně vyvinuté krystaly obecného křemene až křišťálu) a z jižního okolí Tábora (Slapy, Malšice, Dražičky, Čelkovice).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kosin.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA