Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malšice

Obec Malšice leží asi 9 km jihozápadně od Tábora ve stejnojmenném okrese v nadmořské výšce 502 m. Okrajem obce prochází Křižíkova elektrická dráha.

Historie
Historie Malšic zasahuje do druhé poloviny 14. století. Ves byla založena Rožmberky, ale krátce po založení byla za husitských válek zpustošena. Znovu vystavěna byla až na konci první poloviny 18. století.

Památky

Z památek je nejvýznamnější kostel Nejsvětější Trojice. Původně gotický kostel byl postaven současně se založením vsi ve 14. století. V 18. století bylo torzo kostela současně s novým budováním vsi přestavěno v barokním slohu. V obci je několik staveb z období rozvoje venkovské lidové architektury v 19. století.

Tipy na výlety

Černická obora

Příběnice - zřícenina hradu

Dobronice - zřícenina hradu

Zřícenina Příběnice (po modré turistické značce necelou hodinku)
Příběnice je zřícenina hradu nacházející se v Jihočeském kraji 10 km nedaleko od Tábora. Hrad je známý od 13. století, kdy náležel rodu Vítkovců. Je to velmi rozsáhlá zřícenina, která v dobách své slávy musela působit impozantně a demonstrovala moc Vítkovců, kteří byli po celou dobu jeho existence vlastníci. Sloužil jako ochrana jejich zboží. Tento kdysi mohutný a osamocený hrad je dnes skryt v lese. Archeologický průzkum o podobě hradu je neurčitý, spíše se vychází z písemných starých zmínek.

První písemná zmínka je z roku 1243. V 15. století byl na hradě Oldřich z Rožmberka. Zpočátku byl přívržencem husitů, dokonce dovolil na svých panstvích kázat podobojí způsob. Pak změnil názor, důvodem změny byla nebezpečná blízkost Tábora. Začal z něj mít pocit ohrožení a začal jej obléhat.

Ze svých panství vyštval všechny husitské kněze. Obléhání Tábora nedopadlo v prospěch Rožmberka a tak nechal vsadit do vězení na Příběnicích všechny kněze, které dostihl. Zároveň byli někteří zavřeni i na Choustníku a Helfenburku. Podařilo se mu zajmout i kněze Karla Korandu. Tomu se podařilo ve vězení osvobodit se a osvobodil i své spoluvězně. Dali zprávu táboritům a když ti se k hradu blížili, pomohli jim v boji. Karel Koranda od toho roku 1420 přestal sloužit mše, pouze kázal. Domníval se, že při boji mohl někoho zabít. Na hradě ukořistili velikou spoustu cenností. Dokonce zde byla zabavena biskupská berla z Milevska.Pro Jindřicha to byla bolestná ztráta. Stal se zapřísáhlým nepřítelem kališníků.

Hrad je postaven na ostrožně, kterou obtéká řeka Lužnice. Na jihozápadní straně řeky se rozkládal latrán. Z městečka dnes můžeme vidět poměrně vysoké části hradeb zbytky domů. Po cestě se dalo vyjít do vysoké stráně ke hradu. Prostranství uprostřed sloužilo jako rynk. Okolo jsou zbytky hradeb.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jiznicechy.org, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA