Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rataje

Rataje se nachází v okrese Tábor ,v kraji Jihočeském.

Obec Rataje patří k nejstarším osadám, byly obydleny již v pohanských dobách, o čemž svědčí četné mohyly a archeologická naleziště v okolí obce, které prozkoumal rodák z místního mlýna Jan Karel Hraše (2. 4. 1840 - 6. 5. 1907).

Název obce vznikl od slova ratar - oráč, rolník. Aby vznik názvu byl občanům obce a návštěvníkům obce stále připomínán, byl v roce 2005 na návsi instalován rekonstruovaný starý jednoradličný pluh.

Obec Rataje leží v mírně pahorkaté krajině (14,45° v. d., 49,35° s. š.) ukrytá v zeleni lip po obou březích říčky Smutné (dříve Stebnice) v nadmořské výšce 405 metrů nad mořem. Katastrální území obce má 1 078 ha. K Ratajům patří i osada Kozín.

V současné době má obec 211 trvale žijících obyvatel, v obci funguje obchod a hostinec. Dále v obci působí 2 soukromí zemědělci, dvě malé stavební firmy a několik drobných živnostníků. Zástavba v centru obce vychází ze starých zemědělských usedlostí, na okrajích byly vybudovány bytové domy a rodinné domy. Je potěšitelné, že i domy sloužící k rekreaci jsou v současné době opravovány ve venkovském stylu.

V obci je i několik kulturních památek. Za zmínku stojí kostel Nejsvětější Trojice, roubená chalupa č. p. 45 a ratajský mlýn č. p. 42.

Obec žije i bohatým společenským životem. Za zmínku stojí: velikonoční koleda, pálení čarodějnic, stavba máje, oslava Dne matek, soutěžní odpoledne ke Dni dětí, tradiční pouť spojená se soutěží "O putovní pohár starosty obce" v požárním útoku (v r. 2006 proběhne již 13. ročník), pouťový fotbal, pořádání zájezdů pro občany obce, pořádání ochotnických divadelních představení, průvod Mikuláše s čerty, nasvícení velkého vánočního stromu před kostelem, předvánoční tradiční setkání se staršími občany obce, vánoční zpívání v místním kostele, myslivecká poslední leč, hasičský bál spojený s vepřovými hody, babský bál, maškarní bál, dětský maškarní karneval. Pod obcí působí i netradiční lidová muzika Ratajská duha, která reprezentuje obec na folklorních festivalech po celé republice i v zahraničí.

Historie
Je činěna v soupise papežského desátku v děkanátu bechyňském z let 1352 až 1405. Neurčitost zápisů o papežských desátcích je způsobena skutečností, že zápisy nebyly vročeny, ale jejich počátek je datován do roku 1352. Zápisy byly vedeny při pražském arcibiskupství. Ve 14. století byla ves rozdělena na několik dílů a sledování jejich vlastníků v toku dějin není jednoduché.

Významné osobnosti

JUDr. Bohdan Klineberber
Narodil se 22. 4. 1859 v Ratajích u Bechyně. Z počátku se věnoval činnosti soudcovské, pak přešel k advokacii, v níž působil od r. 1889 jsa usazen v Milevsku. Byl stoupencem T. G. Masaryka, za I. světové války byl persekuován, po převratu byl politicky činný v pokrokové straně a byl členem výboru Masarykovy sociologické společnosti. Podílel se na tvorbě prvorepublikových zákonů.

Jan Karel Hraše
Narodil se v ratajském mlýně č. p. 42, kde byl jeho otec František mlynářem. Byl to muž velice činný, pracoval v české archeologii a historii.

Památky

Kostel Nejsvětější Trojice

Sopečný mohylník, archeologické naleziště směrem jihovýchodně z vesnice

Hradiště Na vraníku, archeologické naleziště

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ratajeobec.cz , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA