Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bílá

Historie obce Bílá
Obec bílá se skládá ze čtrnácti částí, z nichž některé (šest) byly v minulosti samostatnými obcemi.

Jednotlivé části obce jsou: Bílá se samotou Píska, Petrašovice, Bohdánkov, Kohoutovice, Kocourov, Vlčetín se samotou Luhov, Domaslavice, Hradčany, Chvalčovice, Trávníček, Dehtáry, Klamorna, Letařovice a Vesec.

Části obce Hradčany, Dehtáry, Klamorna a Letařovice jsou nejstaršími částmi, což je doloženo pravěkými nálezy (3. tisíciletí př. n. l.).

V území je doloženo osídlení již ve 3. tisíciletí př. n. l. ojedinělými nálezy kamenných nástrojů v Petrašovicích, z 2. tisíciletí př. n. l. pochází keramika z Klamorny u Chvalčovic, z 1. tisíciletí př. n. l. pocházejí zlomky keramiky z Letařovic.

Slovanské osídlení dokládají nálezy ze sídla z doby hradištní na Klamorně. Trvalé osídlení spadá do období raného středověku. Z roku 1590 pochází urbář dubského panství, který uvádí osady Vlčetín, Luhov, Bohdánkov, Petrašovice, Kohoutovice, Dolení Vesec, Kocourov, Bílý, Dehtáry, Chvalčovice, Hradčany, Trávníček a Letařovice, tedy části, ze kterých se dnes skládá obec Bílá.

Kostel sv. Jakuba v Letařovicích je připomínán v dokladech již roku 1363 a dodnes jsou zachovány dřevěné kazetové stropy a stopy středověkých nástěnných maleb.

O Domaslavicích je první zmínka z roku 1540, rovněž tak osada Luhov a první doložení obce Petrašovice z roku 1538. Samotná obec Bílá je v dokladech zmiňována již v roce 1537 jako malá zemědělská osada.

Turistické zajímavosti
V obci se dochovala celá řada roubenek z počátku 19. století doposud velmi dobře udržovaných a využívaných k rekreaci. Bývalou obec Petrašovice navštěvoval i český básník Fráňa Šrámek, který usiloval o dceru tehdejšího řídícího učitele, což se mu nakonec i podařilo a oženil se s ní. V části obce Vlčetín je, v roce 1996 opravený, památník obětem 1. a 2. světové války.

Letařovice, Hradčany, Chvalčovice
Jednou z nejpůvabnějších vsí Podještědí jsou Letařovice. Z původního kostela sv. Jakuba připomínaného v r. 1363 jsou zachovány stopy středověkých nástěnných maleb. Ke zbarokizování kostela došlo v r. 1695 a v r. 1734 byla přestavěna hranolová věž se zvonicí. Kazetový strop je složený z 91 čtverců, z nichž 60 vyzdobil figurálními malbami neznámý lidový umělec. Z konce 18. století pochází v kostnici oltář sestavný z lidských lebek a kostí.

V sousedních Hradčanech, necelý kilometr severozápadně, upoutá sloup sv. Jana a ve vsi objekty lidové architektury. Ve vísce Chvalčovice se nacházejí kaple, roubené domy, věkovité lípy a také lyžařský vlek. Klamorna je pravěké sídliště ležící na ostrožně nedaleko Dehtár. Stál zde strážní hrad slovanského kmene Charvátů.

Památky

Kostel sv. Jakuba v Letařovicích včetně kostnice s oltářem z lidských kostí

Kaple a barokní plastika sv. Immaculaty v Bohdánkově

Kaplička sv. Jana Nepomuckého a středověký smírčí kříž v Domaslavicích

Centrální pískovcový kříž na hřbitově v Bílé

Kaplička ve Vlčetíně

Kaplička ve Chvalčovicích

Kaplička na Bílé a další množství božích muk a křížků

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ou-bila.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA