Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Soběslavice

Současnost
Obec Soběslavice leží na jihovýchodním okraji libereckého okresu v poměrně hustě osídleném okolí Pěnčínska. Svou samostatnost obnovila k 1. 9. 1990, když se oddělila od Pěnčína, jehož součástí byla od roku 1980. Obec je členem Euroregionu Nisa a mikroregionu Jizera.

Historie

Vznik obce nelze přesně určit, avšak podle staré pověsti založil obec kníže Soběslav, který se po zbavení trůnu počátkem 11. století uchýlil do zdejší krajiny a v místě, kde stojí dům č. 9, vystavěl svůj pevný hrad.

Kolem roku 1109 byla osídlována západní strana rokliny, od druhé poloviny 14. stol. i strana východní. Stály tu dřevěné domy pokryté došky a šindelem.

K obci Soběslavice patří osada Stráňov, která dostala své jméno od jednoho z vůdců sirotků a táboritů, kteří se po prohrané bitvě u Lipan roku 1434 v této končině ukryli. Na místě zvaném Zlatý stůl stával obětní stan sirotků.

Osady Padařavice, Klůčky a Kordovka patří také k obci Soběslavice, dříve bývaly součástí svijanského panství. Své jméno získaly od kněze Padařova, kterého měl při sobě Vlastibor a který žil ve zdejších lesích kolem roku 1120 jako poustevník.

Památka


Kaple v Soběslavicích
Kaplička byla vystavěna v roce 1831 v klasicistním slohu. Byla zasvěcena svatému Janu Nepomuckému, strážci zpovědního tajemství. Obecní kronika k tomu uvádí: “Tato kaplička stavěla se v r. 1831, kříž se vyzdvihoval dne 10. Augusta l. 1831.”

Kaplička je menší jednolodní stavba. Vchod tvoří pískovcový, nepříliš zdobný portál, v jehož středu je umístěn nápis IHS s letopočtem 1831. Nad vchodem je umístěna socha svatého Floriána, po obou stranách pak boční pískovcové plastiky andělíčků. Autor není znám, socha pochází zřejmě z počátku 19. století. Světec stojí na nízkém podstavci. Je oděný do antického oděvu, na sobě má červený plášť, přilbici s pery a podkasané boty. V levé ruce drží podkasaný prapor, v pravé nádobu, z níž lije vodu na hořící dům u svých nohou.

Svatý Florián se často stával patronem obcí, protože měl ochraňovat proti požárům, a tak ani Soběslavice nejsou v jeho uctívání výjimkou. Když za Leopolda I. lehla celá víska popelem, hledali Soběslavičtí svého ochránce. A když postavili v roce 1831 kapličku, umístili nad portál právě svatého Floriána.

Na střeše kapličky se tyčí věžička, kde je umístěn zvon, jenž je ještě starší než samotná kaplička. Jeho stáří nelze přesně určit, datuje se do 18. století. Zvon je historicky a umělecky velice hodnotný.

Za první světové války bylo vydáno nařízení, podle něhož měly být všechny zvony odevzdány a později roztaveny k vojenským účelům. Soběslavický zvon byl však zachráněn díky místním obyvatelkám Anastázii Fantové a Františce Adamové, které zvon v noci tajně sundaly a přes les odnesly k Adamovým do stodoly. Když měl být zvon odevzdán, nahlásila obec, že byl odcizen. Tak přečkal zvon válku ve stodole. Po válce byl opět zavěšen.

Na věžičce je připevněna makovice s křížkem, do níž byl po rekonstrukci kaple v roce 2000 zaletován památný spis Památkového úřadu, mince, noviny a zpráva o rekonstrukci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sobeslavice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA