Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Svijany

Historie

Pravěké osídlení obce
Při historickém exkurzu se musíme nejprve vrátit o 4 000 let zpět – do pravěku. Je totiž nepopiratelně archeologicky dokázáno, že existovalo osídlení kolem Jizery již v mladší době kamenné. Důkazy o životě lidí na současném teritoriu obce Svijany podávají nálezy uskutečněné nikoliv odborníky, ale soukromými nadšenci, které jsou nyní umístěny v Muzeu Českého Ráje v Turnově.

Daleko bohatší naleziště nejstaršího osídlení na území obce však pocházejí ze starší doby kamenné. Jedná se zejména o nálezy z přibližně desítky vykopaných hrobů knížecím revidentem Svobodou a knížecím zahradníkem Maruškou, loukoveckým farářem Károu a dr. Patchem. Jsou to popelnicová pohřebiště lidu popelnicových polí.

Mnoho keramických a bronzových předmětů z těchto pohřebišť je také ve sbírkách turnovského muzea, část v muzeu v Liberci. Jedná se o velmi cennou sbírku z pohřebišť mladolužického charakteru z konce doby bronzové a počínající doby haštalské; pohřebišť s prvky knovízské středočeské kultury; převažují však nálezy z doby slezskoplatěnické kultury provedené zahradníkem Maruškou na parcelách západně od pivovaru a dalších, učiněných až v roce 1944 tamtéž odbor. učitelem Loudou; zřídka se zde objevují i prvky pozdní platěnické kultury.

Toto vše svědčí o velmi vhodných klimatických podmínkách pro osídlení, které byly na území naší obce již od pravěku (blízká dostupnost vody z řeky Jizery, svah ochraňující před záplavami z jihu, svah chránící před studenými větry ze severu).

Ovšem tím nejcennějším, čím se mohou Svijany ze své dávné historie pyšnit, je hromadný nález bronzových labuťek. 23 těchto bronzových labutěnek objevil dělník 14. ledna 1854 při odkrývání skály ve Vaníčkově lomu na pravém břehu Jizery, nedaleko mlýnského ostrova. Zdá se, že v místě nálezu býval brod a přechod přes Jizeru k veliké slezskoplatěnické osadě ve Svijanech. Labuťkovitá nákončí byla patrně užívána na kultovních vozících při náboženských slavnostech v počínající době železné. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších nálezů českého pravěku vůbec, který rolník Buriánek z Loukova a hostinský Žák z Podolí koupili od nálezce a darovali Národnímu muzeu v Praze, kde si je můžeme prohlédnout i v současnosti.

Slovanské osídlování
V letech 1144 - 1145 Slované zakládají cisterciácký klášter v Mnichově Hradišti nad Jizerou. Jemu připadalo kromě Hradišťska postupně i široké okolí Svijan. Svijany sloužily klášteru jako hospodářská základna. Mniši tu měli klášterní dvůr, ve kterém chovali i velké stádo vepřů. To dalo obci pravděpodobně i původní název Sviňany, který se postupně měnil až do dnešní podoby.
První doložitelná písemná zmínka o vsi Svijany se v historických pramenech objevuje v roce 1345 a to dne 23. srpna, kdy je připomínán Mikuláš, mnich kláštera v Hradišti, který byl „grangiarius in Swinian“.

Útrapy husitských dob
Součástí klášterních statků zůstaly Svijany do roku 1417, kdy mniši prodali svůj dvůr ve Svijanech Jindřichu z Vantenberka s používáním do konce života. Tato podmínka pozbyla platnosti už o tři roky později, kdy klášter Hradiště byl solí v očích Husitům. Roku 1420 skončila po drtivém útoku husitských vojsk existence kláštera. Nikdo si dnes už ani neumí představit, co všechno prožily Svijany v době, kdy se Pojizeřím potulovaly táborské a orebitské oddíly, v roce 1424 vedené samotným Žižkou.

Druhá pohroma stihla Svijany roku 1468. Do Čech vpadlo německé vojsko táhnoucí na pomoc šlechtě v boji proti Jiřímu z Poděbrad. Přitom vyplenilo celý široký kraj. Odplata je však stihla po několika dnech, kdy české vojsko vedené Jindřichem z Michlovic, prorazilo ráno 4. června hráze okolních rybníků právě ve chvíli, kdy se nepřítel vracel do svého tábora u Březiny. Vody rybníků smetly vše, co jim stálo v cestě, včetně nepřátelského ležení. Poloutopené Němce pak Češi pobili. Tato událost ukončila válečné časy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecsvijany.cz/index.php?nid=1299&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA