Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Všelibice

Historie
Obec Všelibice leží v jihozápadní části okresu Liberec v nadmořské výšce 370 - 390 m n. m. Obec tvoří celkem 13 místních částí: Benešovice, Březová, Budíkov, Chlístov Lísky, Malčice, Nantiškov, Nesvačily, Podjestřábí, Přibyslavice, Roveň, Vrtky a Všelibice.

Obec Všelibice se v pramenech poprvé připomíná v roce 1419, kdy Ješek, Matěj a Mikeš, bratři z Palohlav, prodali „plat svůj na svých lidech ve Všelibicích knězi Fabiánovi z Dubu a konventu tudíž“. Z uvedeného zápisu v „Libri erectionum“ pražského arcibiskupství vyplývá, že vrchnostenská práva ke vsi vykonávala komenda Řádu sv. Jana Jeruzalémského v Českém Dubu.

Obec Všelibice vznikla na území kolonizovaném ve 13. a 14. století příslušníky rodu zvaném od dob Palackého Markvartici. K Markvarticům patřili i páni z Lemberka, kteří v Dubu založili johanitskou komendu. K velkému markvartickému rozrodu náleželi také páni z Vartenberka, kteří byli majiteli Českého Dubu od počátku 16. století. V roce 1547 byl za povstání proti Ferdinandovi I. pokutován Adam z Vartenberka krom jiného také ztrátou panství Turnov s hradem Frýdštejnem a tvrzí Všelibice.

Tvrz se později již nepřipomíná a zanikla. Když v roce 1552 koupil Český Dub a Frýštejn Jan z Operštorfu, staly se Všelibice již natrvalo součástí českodubského panství a sdíleli s ním společné osudy. V roce 1591 koupil panství Zikmund Smiřický ze Smiřic. Jeho potomci jej drželi do roku 1622, kdy přešel do majetku Albrechta z Valdštejna. Po Valdštejnově zavraždění v Chebu v roce 1634 byly jeho statky konfiskovány.

Novým majitelem panství se v následujícím roce stal Jan Ludvík Hektor hrabě Isolani. Protože neměl syna, dědily panství jeho dcery Anna Marie Alžběta a Regina. Jedinou majitelkou se v roce 1648 stala Regina a díky jejímu odkazu se Český Dub stal kláštera sv. Jakuba ve Vídni, kterému náležel příštích téměř 130 let.

Za panování císaře Josefa II. došlo ke zrušení některých klášterů. Byl mezi nimi i vídeňský augustiniánský klášter u sv. Jakuba. Statek po té spravoval státní Náboženský fond Dolního Rakouska. Od něj koupili Český Dub knížata z Rohanu. Původem francouzský rod držel Český Dub a s ním i Všelibice až do konce patrimoniální správy v roce 1850.

Pamětihodnosti

- Socha Nejsvětější Trojice z roku 1865 v Budíkově
- Smírčí kříž ve Všelibicích
- Kaplička ve Všelibicích a Březové
- Pomník obětí 1. světové války na Vrtkách

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vselibice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA