Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nové Město pod Smrkem

Město Nové Město pod Smrkem leží v severovýchodní části Frýdlantského výběžku mezi Jindřichovickým hřebenem a horou Smrk. Město bylo založeno roku 1584 a jeho vznik úzce souvisí s těžbou cínu a dalších barevných kovů v okolí. V novodobé historii bylo známé především textilním průmyslem.

K Novému Městu pod Smrkem se v polovině 20. století připojily obce Hajniště a Ludvíkov pod Smrkem. Mezi oblíbené turistické cíle patří zejména minerální pramen novoměstské kyselky, rozhledna na hoře Smrk, muzeum, a nebo místní renovované městské lázně.

Historie
Vznik města úzce souvisí s těžbou cínu a dalších barevných kovů v okolí. Založeno bylo Melchiorem z Redernu roku 1584 jako Nové České město (Böhmisch Newstatt). Již v roce 1592 mu zakladatel udělil horní a hrdelní právo, právo týdenního trhu a některé další výsady mezi nimi i městský znak.

Další výhody byly poskytovány horníkům, kteří se zde usadili - osvobození od daní a vojenské povinnosti, možnost svobodného odchodu z města a jiné. Město bylo postaveno v krátké době a podle jednotného plánu, jak o tom svědčí jeho pravoúhlé ulice i náměstí. Svým půdorysem se podobá jiným horním městečkům, např. v Krušných horách.

Těžba v polovině 17. století téměř zanikla a obyvatelé městečka se začali živit prací na pilách, předením lnu, bavlny a plátenictvím. Na staletou tradici ruční domácí výroby navázala v druhé polovině 19. století strojová textilní výroba. O její největší rozmach se postaral Ignác Klinger. Důležitým zdrojem obživy místních obyvatel byla i výroba porcelánu a pasířství.

Významná osobnost

Katolický kněz Gottfried Menzel prožil jako kněz a významný přírodovědec v Novém Městě a jeho nejbližším okolí 45 roků a byl v minulém století jednou z nejvýznamnějších postav Frýdlantska.

Narodil se 7. 6. 1798 v Krásném Lese a po vystudování litoměřického semináře byl r. 1824 vysvěcen na kněze. Zprvu byl kaplan v Hrádku nad Nisou, od r. 1831 pak katechetou v Liberci. O tři roky později nastoupil do novoměstské farnosti. Kromě úcty, kterou budil svou duchovní službou a snahou pomoci svým farníkům (např. v letech 1849 - 1851 navštívil na své náklady severní Ameriku, aby mohl svým spoluobčanům s dobrým svědomím radit ve věci tehdy hojného vystěhovalectví, o své cestě napsal knihu), byl proslulý i svými přírodovědnými zájmy.

Z jeho pera pocházejí vůbec první přírodovědecké informace o Frýdlantsku i Jizerských horách. Svému příznivci a majiteli několika severočeských panství hraběti Clam Gallasovi věnoval již v mládí unikátní a mnoha svazkový herbář, o čtyřicet let později vydal další rostlinný herbář květeny Frýdlantska a Liberecka. Ceněné a objevné byly i jeho geologické práce. Byl nositelem mnoha uznání a diplomů. Zemřel v Novém Městě 14. května 1879.

Čerpáno z oficiálních stránek obce  http://www.nmps.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA