Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radimovice

Současnost
Obec Radimovice naleznete v bezprostřední blízkosti Státního zámku Sychrov. Na severní straně katastru terén klesá prudce do údolí k říčce Mohelka. Najdeme zde i železniční trať s vlakovou zastávkou Sychrov, která je na území obce Radimovice. Obcí prochází silnice III/2791 od dálnice (Praha – Liberec) směrem na Český Dub (přes Třtí) nebo Kobyly.

Obec se svoji rozlohou 133 ha se řadí k menším obcím svoji rozlohou, nikoliv však svými aktivitami a zrealizovanými projekty (viz. záložka projekty).

Na území obce naleznete sousoší trojice svatých, moderní víceúčelový sportovní areál, v roce 2006 dokončenou víceúčelovou budovu – hasičskou zbrojnici, kde je i ordinace lékaře pro děti a dospělé. V budově obecního úřadu je pošta, knihovna a nájemní byt.

Podnikatelé jsou zastoupeni prodejnou smíšeného zboží, dvěma hostinci, zámeckým hotelem Sychrov, prodejnou hasičských potřeb, prodejnou zahradní techniky a dalšími živnostníky.
Dopravní obslužnost je zajištěna autobusovým spojením a železnicí. Vzdálenost do Liberce – 20 km, vzdálenost do Turnova – 10 km.

Historie

Grunty na místě dnešní obce jsou zmiňovány v pramenech již ve 14. století, i když samotný název obce („Radimowicze“) je uváděn až od roku 1543 ve smlouvách o prodeji části panství albrechtického a frýdštejnského.

V těsném okolí obce byly nalezeny předměty, které svědčí o osídlení oblasti již v dávné době (kamenná sekyrka z mladší doby kamenné, nádoba patřící kultuře lidu popelnicových polí). Dějiny samotné obce však můžeme sledovat až od 14. století, kdy jsou v pramenech zmiňovány dvě části obce, které ve svém historickém vývoji prošly odlišnou cestou (patřily ke dvěma panstvím). První část (2 grunty) patřila ke statku albrechtickému, jehož majiteli byli Tistové z Libštejna. Mezi dalšími majiteli uveďme Alše ze Sovince a Kryštofa z rodu Kyjovanských z Kyjova, kterému Albrechtice s částí Radimovic připadly v 16. století. Statek celý měl v té době 25 poddaných.

Roku 1628 získal statek a okolí vévoda Albrecht z Valdštejna (jako konfiskát). Albrecht z Valdštejna získat také druhou část obce Radimovice, která v té době patřila k panství frýdštejnskému, jehož majiteli byli páni z Operstorfu, kteří po bitvě na Bílé hoře emigrovali. Obě části Radimovic byly tedy na čas spojeny. Po smrti Albrechta z Valdštejna se obec Radimovice opěr rozdělila. Část, která patřila k panství frýdštejnskému a českodubskému, koupil Jan Ludvík, hrabě z Isolanu na Zásadce a v Kocňovicích. Jeho dcera Regin roku 1653 darovala panství klášteru U sv. Jakuba ve Vídni, jehož byla abatyší. Po zrušení kláštera připadlo panství i s částí Radimovic náboženskému fondu Arciknížectví rakouského.

V roce 1838 panství koupil kníže Rohan a natrvalo byly tak spojeny obě části obce. Část obce, která patřila ke statku Albrechtice, přešla roku 1669 do držení Vincence Lakoťte z Frintroppu. Jeho syn prodává r. 1749 panství Františku z Valdštejna. V roce 1820 kupují panství knížata z Rohanu.

V letech 1856 až 1858 byla stavěna na katastru obce železniční trať, která spojila Pardubice s Libercem. Pod obcí byl proražen tunel 676 m dlouhý (náklad 500 000 zl.) Tunel byl prorážen současně od severu i od jihu a šachtou uprostřed. Na stavbu tunelu byli povolání italští dělníci. Na stavbě viaduktu se podíleli i místní obyvatelé. Kámen byl dovážen z blízkých lomů (Hodkovice nad Mohelkou, Hrobka, Vlčetín, Kozákov). V letech 1857 - 1859 jako součást pardubicko-liberecké (severojižní) dráhy byla vybudována dnešní technická památka. Osm oblouků o rozpětí 9,5 m se klene nad údolím Mohelky ve výšce 32 m.

Osobitost této zajímavé dopravní stavby spočívá v tom, že šest z osmi oblouků je ve dvou řadách nad sebou. Toto uspořádání oblouků v patrech není u nás a ani ve světě zcela běžné. Přes 11m široký viadukt převádí traťovou kolej a zároveň je na něm poslední výhybka železniční stanice Sychrov. Je to nádherný příklad nenásilného a působivého začlenění kamenné dopravní železniční stavby do rámce krajiny.

Viadukt má tyto základní technické parametry: délka: 120 m, šířka: 11,5 m, výška: 32 m, poloměr zakřivení půdorysu (mostovky) R = 386 m. Stavbu provedli bratři Kleinové a V. Lanna v letech 1857 - 1859, je umístěn na kilometru 132,281 trati Stará Paka-Liberec.

Turistika a okolí obce

Obec Radimovice je situována na rovině při zámku Sychrov. Na severní straně katastru klesá terén prudce do údolí říčky Mohelky. Na této straně je železniční stanice Sychrov na trati Turnov - Liberec. Obcí prochází silnice III/2791 od Paceřic (od dálnice) směrem na Vlastibořice, na kterou uprostřed obce navazuje silnice III/2710 z Radimovic přes Třtí na Český Dub. V obci není žádný průmyslový podnik a občané odjíždějí za prací do Turnova, nebo směrem na Liberec.

Obec Radimovice leží v malebném prostředí Českého ráje. V těsném sousedství obce se nachází obec Sychrov, které dominuje zámek Sychrov. Naší obcí, nebo v její těsné blízkosti, probíhá několik turistických stezek. Asi v polovině cesty do Pěnčína se nachází pomník sv. Barbory, který je nejvyšším bodem okolí, ze kterého je možné vidět celé Radimovice se siluletou zámku Sychrova v pozadí.

V širším okolí obce je v osadách kolem obce Radimovice mnoho památníků, soch, roubených stavení, křížů, zvoniček a kapliček. Velké množství historických památek nalézáme v obci Vlastibořice, vzdálené 4 km od Radimovic. Zejména jedna z nejstarších dřevěných zvonic, a to zvonice sv. Kateřiny.

Dále se v této obci nachází kostel a několik soch v různých částech obce. V dalších obcích můžeme nalézt kapličky, památníky padlých vojáků či pamětní desky významných rodáků.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.radimovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA