Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kobyly

Širší vztahy ovlivňuje vlastní geomorfologický prostor a sídelní struktura i určitá izolovanost prostoru mimo hlavní dopravní tahy. Obec tvoří relativně samostatný územní celek, složený ze 7 menších sídel, které v závislosti na historických vazbách, terénní konfiguraci dodnes vzájemně kooperují a tvoří svébytný celek. Určitou spádovost z okolních obcí vyvolává přítomnost školy a firmy Agroplast, a. s., na Nechálově.

Současnost

Obec se nachází v jižní části okresu Liberec - Pěnčínska, zahrnuje převážně zemědělskou oblast, je charakteristická spádovými vazbami na střediska osídlení mimo okres Liberec - Mnichovo Hradiště (Mladá Boleslav) a Turnov (Semily).

Stávající správní vymezení obce tvoří 7 částí obce - Havlovice, Janovice, Kobyly, Podhora, Radvánice, Sedlisko, Vorklebice a 2 katastrální území - Kobyly (746,48 ha) a Podhora u Pěnčína (79,95 ha).

Obec je střediskovým sídlem, střediskem osídlení obvodního významu je Liberec, střediskem osídlení místního významu jsou Hodkovice n. Mohelkou, Český Dub, Příšovice a Turnov.

Obec sousedí s okresem Mladá Boleslav, v okrese Liberec sousedí s obcemi Český Dub, Všelibice, Bílá, Vlastibořice, Soběslavice a Svijanský Újezd.

Historie

Osada vznikla pravděpodobně ve 13. století, neboť první známý držitel Českého Dubu a k němu patřících vsí Berka z Dubé r. 1317 měl v držení Kobylí, Sedliště a Radvančice. Dále byl držitelem osady Jan z Vartenberka 1531 a r. 1591 svobodný pán A. J. ze Smiřic.

Po komisi hrdelní 1621 přešla v majetek Albrechta z Valdštejna, po jeho smrti v Chebu 1634 se stal majitelem hrabě Isolano, potom klášter Uršulinský a po jeho zrušení v roce 1783 vše připadlo císařské komoře. Roku 1820 bylo Českodubské panství se všemi vesnicemi koupeno knížetem Karlem, princem z Rohanů.

Kolem roku 1780 vyučoval děti z Kobyl a okolí krejčí Kolomazník ve své chalupě v Kobylech. Roku 1859 tuto chalupu zakoupili občané příslušných obcí a přebudovali ji na školu. Roku 1885 byl položen základní kámen k nové školní budově na místě chalupy.

V roce 1887 byl založen sbor dobrovolných hasičů v Kobylech, v roce 1888 sbor dobrovolných hasičů v Podhoře a v roce 1901 byl založen sbor dobrovolných hasičů v Havlovicích.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kobyly.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA