Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Biskupice

Obec Biskupice leží v Malé Hané, na rozmezí Boskovické brázdy a Drahanské vysočiny. Leží asi 17 km jižně od Moravské Třebové, 20 km severně od Boskovic a 4 km jižně od Jevíčka. První zmínky o obci pochází z roku 1267, kdy obec patřila k biskupství Olomouckému. K obci Biskupice jáleží i osada Zálesí, která se rozprostírá v malebném zákoutí rozlehlého lesa. Obec má s kolními i vzdálenějšími sídly spojení jak železniční, tak autobusovou dopravou. V současné době žije v obci 448 obyvatel.

Historie
Biskupice původně náležely olomouckému biskupství, ale biskup Bruno je roku 1262 postoupil olomoucké kapitule. Ta roku 1361 zaměnila ves Biskupice s patrimoniem a Hartinkov markraběti Janovi, aby si tu vystavěl hrad. Jan odkázal 1371 hrad Hrádek (Plankenberg) a vsi Biskupice, Březinku a Hartinkov svému synovi Prokopovi, který roku 1386 udělil hrad i vsi lénem Heraltu Kunovi z Kunštátu). Avšak již roku 1401 zastavil markrabě Prokop plankenberské zboží Janu Boskovcovi z Brandýsa. Roku 1412 potvrdil markrabě Jošt, že oprávněným držitelem zboží je Heralt z Kunštátu.

Za husitských válek byl hrad obsazen husity. Roku 1437 prodává Žofie, dcera Heralta z Kunštátu a manželka Jana z Cimburka, statek bratřím Martinovi a Alešovi z Drahanovic. Roku 1438 Martin z Drahanovic se svou manželkou Annou z Žeravic dává Biskupicím právo odúmrti. Roku 1493 prodávají bratři Aleš z Polanky, Martin, Znata a Mikuláš z Drahanovic Biskupice, další vsi a pustý hrádek Volfartovi a Janovi, bratřím z Kynšperka. Za nich asi vzniká tvrz přímo v Biskupicích. Jan Planknar z Kynšperka prodal roku 1505 statek Petru Šedíkovi z Kunčiny a po jeho smrti (1545) přešly Biskupice na jeho sestřenici Alenu z Warnsdorfu. V letech 1569 – 1579 byl majitelem Jan Špetle z Prudic, po něm Jiří Špetle a dále Alžběta Špetlová z Prudic, která statek prodala Jaroslavu Drahanovskému z Pěnčína a jeho manželce Boženě Bílské z Kaříšova.

Po Bílé hoře měly být Biskupice konfiskovány, ale Jaroslav přestoupil roku 1623 na katolictví. Jeho syn Jaroslav Bedřich Drahanovský prodal statek Jiřímu Vilémovi Dubskému z Třebomyslic, jehož vdova Marie Anna, rozená ze Švábenic, roku 1661 prodává statek s vesnicí Nectavou Václavu Bartodějskému z Bartoděj, a ten jej roku 1667 prodává Zikmundu Sakovi z Bohuňovic. Po něm dědili synové Fr. Ferdinand a Leopold, z nichž první prodal statek roku 1713 Vilému Vojtěchu Libštejnskému z Kolovrat. Roku 1729 zdědil statek Jan Norbert Libštejnský a po něm jeho syn Jeroným. Musel však statek odstoupit bratru Rudolfovi, a ten jej odkázal nejmladšímu bratrovi, za nějjž jej spravovala Rudolfova manželka, Marie Anna rozená z Blümegenu, která si pak po narození dcery činila na statek nárok. Později se provdala za svého strýce Kryštofa z Blümegenu, a panství tak přešlo na jejího nevlastního syna Petra Heřmana a tím i na rod Blümegen. Roku 1813 dědil panství Josef Schafgotsch, roku 1874 Antonie kněžna z Thurn a Taxisů, rozená Schafgotschová, a Marianetta Schafgotschová, která svou polovinu panství darovala Jiřímu Lamoral Thurn Taxisovi. Po něm dědili Fridrich a Hugo (padl roku 1915).

Pozemková reforma byla provedena v letech 1924 – 1925. Vráceny byly jen dvory v Biskupicích a Jaroměřicích. Dvory v Březinkách, Hartinkově a Vranové Lhotě byly parcelovány. V letech 1938 – 1945 byly Biskupice u landrátu Mor. Třebová.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.biskupice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA