Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Svitavy

Město Svitavy patří k nejstarším ve svém kraji. Bylo založeno někdy v polovině 12. století v těsné blízkosti významných kupeckých stezek. Leží v nadmořské výšce od 430 m (náměstí) do 450 m (železniční nádraží). Zeměpisná poloha města je 16° 28' východní délky a 49° 45' severní šířky. Katastr Svitav zaujímá celkovou plochu 3 133 ha.

Poloha
Svitavské údolí je křídovou plošinou, vklíněnou mezi Českomoravskou vysočinu a předhůří Orlických hor z východu a severu, snižující se směrem k jihu. Nejvyšším bodem okresu je vrch Roh (660 m n. m.) na Hřebečském hřbetu a nejnižší v obci Rozhraní při řece Svitavě (354 m n. m.) Nejvyššími vrchy u Svitav jsou Sněžka (579 m n. m.) a Na Stráni (586 m n.m.) na Javornickém hřebenu.

Současnost

Svitavy mají téměř 18 tisíc obyvatel a tvoří kulturní a správní centrum pro spádovou oblast s 26 obcemi, v nichž žije dalších asi 13 tisíc obyvatel.

Svitavy jsou také významným průmyslovým centrem. Tradičně zde převládá textilní a strojírenský průmysl, reprezentovaný podniky Svitap J. H. J., Vigona, a. s. a Tos, a. s. Reprezentantem zahraničního kapitálu je tiskařský závod Westvaco, s. r. o.

O dynamickém rozvoji města svědčí zejména realizované významné investice. Jedinečný komplexní program bytové výstavby umožnil vznik nové městské části "Na Vějíři", kde po výkupu pozemků a masivních investicích do infrastruktury byly vytvořeny podmínky pro výstavbu až pěti set bytů v individuální, obecní, ale i družstevní výstavbě.

Výkupy dalších pozemků a investicemi do infrastruktury město připravuje vhodné podmínky pro podnikatelské aktivity a nové investory. Jsou připraveny pozemky o celkové výměře 41,6 hektaru, celý záměr je rozpracován v projektu rozvoje průmyslové zóny.

Komplexně je pečováno o oblasti: školství (pět základních škol s právní subjektivitou, všechny byly v posledních letech značně modernizovány, vybaveny počítačovými třídami a moderními školními hřišti), kultury (koncertní sál, divadelní sály, výstavní síně a muzeum, kino) a zdravotnictví (nemocnice, která je postupně rekonstruována a modernizována).

Sport a kultura jsou odvětví, která jsou městem výrazně dotována. Sportovní vyžití obyvatel umožňují zařízení: stadion s atletickou dráhou, krytý a otevřený plavecký bazén, tenisové kurty a dvě tenisové haly, umělá ledová plocha a další. Koncem srpna 2001 výčet sportovních zařízení doplnilo nové víceúčelové sportovní zařízení evropské úrovně - sportovní hala Na Střelnici.

Široce koordinovanou preventivní činností se daří udržet ve městě poměrně nízkou úroveň kriminality. Prvotním impulsem bylo zřízení komise pro prevenci kriminality a vypracování Komplexního programu prevence kriminality.

Také péče o veřejnou zeleň a pořádek ve městě jsou na velmi dobré úrovni. Za přístup města k řešení problematiky životního prostředí obdržely Svitavy v roce 1999, jako první město v ČR, nejvyšší ocenění v soutěži "Město v souladu s požadavky EU", vyhlášené direktorátem Evropské unie pro životní prostředí. Další dvě ocenění město obdrželo i v letech 2000 a 2001.

Spolupráce s Českou energetickou agenturou, započatá při revitalizaci panelových domů (opravy bytového fondu), vyústila ve zřízení Městského energetického a poradenského střediska Svitavy (MEPS).

V rozvoji města se nepochybně odráží úzká spolupráce s místními podniky a firmami, která vychází z dlouholeté tradice pravidelných setkávání se představitelů města s významnými podnikateli, zástupci místních firem, představiteli bankovních domů a veřejné správy, jejichž účelem je vzájemná informovanost a podpora ve všech směrech života ve městě.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.svitavy.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA