Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Březiny

Současnost
Březiny je vesnice ležící na Českomoravské vrchovině a je součástí CHKO Žďárské vrchy. Nebo také chcete-li v jižní části Pardubického kraje, přímo na hranicích s krajem Vysočina. Malebným údolím se vine říčka Svratka, která zde odděluje Čechy a Moravu, do níž se vlévají dva potůčky, přitékající z blízkých lesů.

Podobně jako v blízkých obcích, i zde jsou stavení rozmístěna po místních kopcích, na kterých tvoří malé skupinky. Orientaci zde pak usnadňují názvy, kterými tyto části naší obce pojmenovali naše prababičky a pradědečkové. Každé z těchto míst má své kouzlo a stejně dobře se můžete cítit v Pasekách, v Hamrech, v Chalupách, v Domech, v Dolánkách nebo také například ve Zlomech.

V lesích, kterými jsou Březiny doslova obklopeny roste velké množství hub a dodnes žije mnoho různé zvěře. A nebydlíte-li přímo v centru obce, velmi snadno se může stát, že vaše stavení zkusí navštívit pasoucí se srnky, nebo také lišky, které vám však nejdou dát dobrou noc, ale rozhodly se, že k večeři si dají právě vaši slepici. Kvůli mnoha skalním útvarům a krásným výhledům mají tyto lesy ještě větší kouzlo.

Život zde ale není lehký, lidé kteří nepracují v zemědělství musejí za prací dojíždět několik kilometrů do Svratky nebo Poličky. Pole na našich stráních jsou velmi kamenitá, práce na nich je nelehká. Ale přesto je život v tomto nádherném koutě přírody krásný.

Své výjimečné kouzlo zde má zima stejně jako léto. V zimě jsou to mnoha stupňové mrazy, vysoké zavěje, stromy krásné jako v pohádce o Mrazíkovi, chalupy si obléknou bílé čepice a během několika dnů je celé okolí protkáno desítkami lyžařských stop.

Naproti tomu v létě je to zase všude se zelenající okolí, krásné košaté stromy, především lípy, poskytující příjemný stín v horkých dnech. Na každé louce vás potká vůně sena nebo naopak rozkvetlé květiny. Dozrávají třešně a následně i vše ostatní. Rybníky v celém okolí se zaplní během prvního víkendu a po místních cestách denně projdou desítky či stovky obdivovatelů místního kraje a krásné přírody.

Březiny je malá, krásná vesnička, ve které nyní žije 156 obyvatel. Výměra této obce činí necelých 721ha. V obci se nachází obchod s potravinami, pošta i hospoda.

Turistika
Náš kraj je pro turisty velice atraktivní, při svých celodenních procházkách míjí řadu podobně krásných vesnic, z nichž  každá má svou historii a každá má něco, na co můžou být její obyvatelé pyšni. Informace o nich naleznete na jejich vlastních stránkách a tak je tu nebudu více zmiňovat. Pojďme si nyní ale udělat teoretickou procházku po místech, která jsou pro turisty velmi lákavá.

Čtyři palice je známý a turisty velmi vyhledávaný skalní útvar vyčnívající do nadmořské výšky 732 m. Skládá se ze tří skal. Na severu Děvín, na jihu Tvrz a uprostřed skála Paličatá, s téměř svislou, třicetimetrovou západní stěnou, která má čtyři bloky (palice). Názvy palic odleva: Sfinga, Kobyla, Paličák, Bašta. Názvy štěrbin odleva: Jukadlo, Zásek, Sedánek. Místo s krásným výhledem na okolí.

Milovské (Velké) Perničky (758 m)
Skalní útvar tvořený rulovými skalami, na jejichž temeni jsou zvláštní oválné mísovité prohlubně (perničky neboli pernice). Tyto perničky jsou zachovány i na jiných skalách v okolí, ne však tak dobře jako tady a podle nich dostal tento skalní útvar svůj název. Původ ani účel těchto prohlubní není dodnes zcela objasněn. Jde o 20-30 cm hluboké prohlubně s kolmými či převislými stěnami. Průměr těchto prohlubní se pohybuje mezi 40-80 cm. Pravděpodobně se nejedná o útvary přírodního původu. Blízký Zkamenělý zámek byl v pravěku osídlen a perničky budou asi ve velmi blízkém vztahu k tomuto pravěkému hradišti a sloužily ke kultovním účelům. Podle jiných zdrojů sloužily za husitských a švédských válek jako drtírny obilí nebo zde byly zapalovány strážní ohně na pomezí Čech a Moravy.

Zkamenělý zámek (dříve také nazývaný Starý Karlštejn)
- rulový vrch jehož skaliska se velmi podobají zřícenině hradu. Mezi skalami je prostor pro několik set lidí a tak zde pravděpodobně vzniklo přirozené hradiště. Nejstarší přirozené sídliště v kraji.

Karlštejn (774 m)
Lovecký rokokový zámeček z let 1768-76. Nad Karlštejnem probíhá hranice evropského rozvodí mezi Severním a Černým mořem.

Devět skal (836 m)
Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší na Českomoravské vrchovině. Skládá se z několika skalních bloků a hřebenů. Opět krásný rozhled a podobně jako jinde je částečně omezený lesem. Lovecká chata sloužila r. 1945 partyzánům.

Bílá skála a Lisovská skála - skalní útvary dosahující do výšky 760 a 802 m.

Malínská skála - dosahující do výšky 811 m. Tvoří zalesněnou skupinu tří rulových skal s hezkým rozhledem.

Dráteníčky
- skalnatý vrch dosahující do výšky 775 m. Dříve byla tato skála nazývána Juránkova, po rodě Juránků, který pocházel z Blatin. Nový název Dráteníčky je podle jednoho člena jejich rodu, který byl zaměstnán jako dráteník v drátovně na Milovách. Určitě nebudete litovat výstupu na tuto skálu, protože se vám rázem naskytne neopakovatelný pohled na Vysočinu.

Buchtův kopec (810 m)
Jedná se o největší kopec v okolí, je částečně zalesněný a nabízí neopakovatelný pohled na Jimramovsko a za dobré viditelnosti je vidět až na Jeseníky. Na vrcholu je jedna ze tří kontrolních věží v ČR s radarem. Na jižním svahu je léčebna dlouhodobě nemocných.

Štarkov
- zřícenina hradu v nadmořské výšce 664 m. Hrad stával na mohutných skalách a v polovině 14 století byl rozbořen pro loupežnou činnost majitelů. Zachovány zbytky okrouhlé věže, hradních zdí a nádvoří.

Lucký vrch
- výletní, částečně zalesněné místo ve výšce 739 m. Obrovský rozhled nejen na blízké okolí. Za dobré viditelnosti také na Orlické hory a Krkonoše.

Rybenské (Malé) perničky
- zalesněný vrch a rulový skalní útvar (748 m). Nachází se kousek od Pusté Rybné a je tvořen dvěma skálami. Stejně jako na Milovských, i zde se na vrcholu nacházejí oválné prohlubně.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.breziny.policka.net/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA