Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Útěchov

Obec Útěchov zřejmě patřila k původně českým vesnicím, které existovaly již před německou kolonizací, v polovině 13. století však byly již téměř vylidněny a v důsledku kolonizace postupně poněmčovány.

Archeologické nálezy svědčí o osídlení již v mladší době kamenné. První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1365.

Mezi Útěchovem a Dlouhou Loučkou, na pahorku dodnes zvaném Hrádek, stávala tvrz. O lokalitě nejsou žádné písemné zprávy, ale podle nálezů keramiky lze její existenci datovat do konce 13. a do 14. století. Byla velmi nesnadno přístupná, přístupu bránily i tři rybníky, dnes zaniklé. Objekt se skládal z vlastní tvrze a předhradí a byl opevněn příkopem a náspem z hlíny a ze dřeva. Stopy valu a příkopu dodnes určují někdejší dispozici tvrze.

Ladislav z Boskovic obnovil v předchozím období ztracené pravomoci útěchovského dědičného rychtáře. Roku 1572 vrchnost rychtu odkoupila a založila zde dvůr.

V Útěchově je dodnes zachován objekt původně lenního dvorce, který vlastnil v letech 1588 – 1605 Šebestián Reichenbach z Reichenbachu, uvádí se však také, že byl roku 1596 ve vlastnictví Johanna Humberka z Belzdorfu. Reichenbachové z Reichenbachu byli původně slezská rodina, mezi prvními, kteří přišli na Moravu, byl Jindřich, úředník Václava Černohorského z Boskovic a na Třebové (Václav byl majitelem panství v letech 1549 – 1569). Roku 1695 byl také tento dvůr odkoupen vrchností, stal se součástí lichtenštejnského velkostatku a došlo zde ke zvýšení robotních povinností.

Po třicetileté válce bylo ve vsi 21 domů, z toho sedm pustých, dalších devět sice obydlených, ale majitelé byli zcela ožebračeni. Pouze v pěti domech zůstal alespoň malý majetek. V roce 1657 bylo vykazováno 17 statků a devět domkářů, několik statků však bylo neobydleno a půda ležela ladem.

V roce 1715 byla vesnice stižena morovou epidemií. Přírodním katastrofám se obyvatelé snažili čelit s pomocí pověr – např. je zaznamenáno, že roku 1664 vykáceli jasany na vrchu Kamenné, protože věřili, že právě jasany zabraňují příchodu dlouho očekávaného deště.

Zachovala se také pověst o vzniku kopce, zvaného Němci Kikselberg. Je prý dílem ďábla, který se jednou rozhodl Útěchov zasypat a tak zničit. Právě když se svou čertovskou družinou přilétal ke vsi, začalo na zvonici vyzvánět poledne. Zvuk zvonu zlomil moc ďábla, a ten se obrátil na útěk. Přitom mu z rukou padaly kameny určené k zasypání vesnice a vytvořily oválný pahorek.

Útěchov byl zemědělská obec. Od 18. století byly však opakovaně podnikány pokusy o těžbu hnědého uhlí, nejdříve lichtenštejnskou vrchností, pak moravskotřebovským továrníkem Franzem Sal. Steinbrecherem a znovu na začátku 20. století, kdy byl v obci i kamenolom. V obci byly dva mlýny a pila, od roku 1906 záložna, ve 30. letech 20. století konzum. Roku 1793 měl Útěchov 57 domů a 441 obyvatel, roku 1839 61 domů a 489 obyvatel (219 mužů a 270 žen), v roce 1854 měla obec 538 obyvatel, 1858 509 obyvatel. Obyvatelstvo bylo převážně katolického vyznání, obec patřila do boršovské farnosti.

V obci byla od roku 1876 jednotřídní obecná škola (předtím byla nejbližší škola v Boršově), která měla v roce 1890 73 žáků, v roce 1901 80 žáků.

Od roku 1885 zde působil sbor dobrovolných hasičů, od roku 1904 Svaz Němců (Bund der Deutschen), od roku 1920 Spolek malorolníků a domkářů, od roku 1923 Spolek zemědělců. Z politických stran byl zastoupen “Bund der Landwirte” (1924).

Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto a obec nově osídlena.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=29, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA