Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budislav

Obec  Budislav  se  rozkládá  v  jihozápadní  části  současného okresu Svitavy, 15 km od  Litomyšle  v  těsném sousedství s Toulovcovými a Městskými  maštalemi (skalní útvary). Obec je díky své poloze předurčena jako rekreační oblast, a proto veškeré  snažení  a  cíle  jsou  vedeny  tímto  směrem. A také díky tomu obec  předem  úměrně vylučuje  další  výstavbu jakýchkoliv průmyslových podniků  a tím  i budování  podnikatelských investičních  ing. záměrů.

Obec  čítá v  současnosti asi  430 obyvatel,  ale v  letním období  se rozrůstá až trojnásobně. Je to  dáno především přítomností tří velkých dětských táborů, které se neustále zdokonalují a rozšiřují, dále je v obci 157 chat a 80 chalup, které jsou restaurovány převážně v původním stylu. Obývaných domů je 257, a jenom v současné době je  ve výstavbě pět a  dalších pět rodinných domků čeká na vyřízení stavebních dokladů na vydání stavebního povolení.

Vybavenost obce
Co se  týče  vybavenosti obce, tak jsou zde jsou  v provozu dvě restaurace  s celoročním ubytováním, benzínová pumpa, dvě  prodejny, z  nichž jedna  je  samoobslužná,  kadeřnictví, 3x  truhlářství, pila, kamenolom Granita, ZD, Xaverov, pila, dřevovýroba, zámečnictví, sklenářství, ubytování v soukromí,  letní  ubytovna  PEN   klub pro  22  osob, stáčírna  místní pramenité vody pod názvem  Budislavka, stavebniny prodejna drogerie, a další  drobné služby. Dále je v  obci poštovní úřad, lékařská stanice, kosmetika, rozsáhlá knihovna v režii obce, je vydáno přibližně kolem 60 živnost. listů pro naše občany.

Turistika
Soukromý zámek v Nových Hradech je jedinečná rokoková stavba vybudovaná v letech 1774 - 1777 hrabětem Jean-Antoine Harbuval de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle stavebního návrhu architekta Josefa Jägera. Pro svoji architektonickou čistotu a umístění v uměle vybudovaném přírodním areálu bývá celý zámecký komplex nazýván "Malý Schönbrunn" či " České Versailles". Ucelený rokokový areál obsahuje vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s pískovcovou křížovou cestou z r. 1767, vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu. Noví majitelé zámek zakoupili od restituentů v roce 1997 a od té doby prochází celý areál rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací.

Od června 2001 je objekt přístupný veřejnosti - v přízemí zámku je otevřena zámecká galerie, na nádvoří byla nově vybudována rokoková zahrada se dvěma fontánami a otevřena zámecká restaurace a vinárna. Ve výstavbě je zámecký pension, rekonstrukcí prochází špýchar i další objekty v okolí zámku. V budoucnu by měl celý renovovaný zámecký komplex sloužit jako společenské, kulturní a turistické centrum a znovu nabýt pověsti jedné z nejvýznamnějších a nejatraktivnějších památek celého regionu.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA