Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Karle

Pověst o založení obce Karle sahá do doby císaře Karla IV. Praví se v ní, že císař byl přítelem lovu a na jedné lovecké výpravě se dostal do pomezního hvozdu západně od Svitav. Družina trpěla žízní a pátrala po nějakém prameni nebo lidském sídlišti. Až narazili na ves Langendorf, a protože zde císař žízeň uhasil, bylo jeho přáním pojmenovat toto místo jako Karlsbrunn neboli Karlův pramen. Skutečnost je však prozaičtější. Místo obce je připomínáno v listině krále Přemysla Otakara II. vydané premonstrátskému klášteru v Litomyšli v roce 1259. Osídlení území bylo již starší, pravděpodobně v souvislosti s trstenickou stezkou, kdy se na katastru obce našly mince z římského období.

První zmínka o obci je datována rokem 1336, kdy je uváděn svobodný sedlák Konrád z Karlprunu. Gotický kostel sv. Bartoloměje v Karli je připomínán již v roce 1340, kdy patřil pod farní kostel v Květné v poličském děkanátu. Roku 1347 přešla celá obec do vlastnictví litomyšlského biskupství a v roce 1398 získala dědičnou rychtu. Podle urbáře z roku 1557 žilo v obci 56 osedlých – 1 dědičný rychtář, 43 sedláků a 12 zahradníků. V období reformace 1640 – 1677 Karle náležela k faře v Opatově, ale třicetiletá válka znamenala vážný otřes v dějinách obce – 16 statků zůstalo pustých a počet obyvatel se snížil na třetinu. Hrozivě stoupaly ceny zemědělských plodin a hrozily časté epidemie cholery.

Rychtář z Karle se aktivně zúčastnil selského povstání v roce 1680 proti litomyšlské vrchnosti. 18. století přineslo uklidnění situace, rozvoj zemědělství a v obci je jmenována škola. Po roce 1850 došlo ke správní reformě a Karle se stala součástí litomyšlského okresu a chrudimského kraje. Naopak část obce Karle - Ostrý Kámen (dnes samostatná obec) spadala do pravomoci svitavského soudního okresu s příslušností k Moravské Třebové. V roce 1866 v době prusko-rakouské války vypukla v obci poslední epidemie cholery. Karle se vyznačovala především zemědělskou a tkalcovskou výrobou. Od roku 1798 do roku 1902 zde působila škola pro obce Karle a Květná.

Dalšími zmínkami v místní kronice jsou zápisy o četných požárech usedlostí, z nichž většina ničila obec v 19. století. Důsledkem požárů je založení Spolku dobrovolných hasičů v roce 1864. Působila zde spořitelna (1891). V roce 1938 byla obec obsazena nacistickými vojsky a 9. května 1945 osvobozena sovětskou armádou. Byl obnoven správní stav z roku 1938, kdy Karle patřila pod litomyšlský okres a od roku 1949 pod okres Svitavy.

Pamětihodnosti a zajímavosti
Karle – v centrální části obce na návrší původně gotický kostel sv. Bartoloměje, barokně přestavěn roku 1814, postaven za Jiřího z Valdštejna. Roku 1819 zvýšena věž, 1942 opraven. Zařízení barokní.

Fara – pozdně barokní z roku 1785 s mansardovou střechou. Před hřbitovem litinový kříž z roku 1865 s reliéfy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána.

Kaplička Cyrila a Metoděje - Ostrý Kámen, barokní kaple z 18. st. prohlášena za kulturní památku, jedna z nejstarších v okrese Svitavy. Kamenný kříž z r. 1830.

Současnost
Obec Karle se nachází na pomezí Čech a Moravy, místní částí Ostrý Kámen prochází hranice s Moravou, pramení zde řeka Loučná. Počet obyvatel při posledním sčítání lidu bylo 386. Založení obce nebylo nahodilé, ale stejně jako další sídla v okolí Svitav, byla Karle umístěna podél vodního toku. Nadmořská výška se pohybuje od 450 m n. mořem v údolí Loučné – 580 m n. mořem na jihu katastru.

Místní dominanty:
kostel sv. Bartoloměje založen v r. 1350, barokní fara s mansardovou střechou pochází z roku 1785, kaple sv. Cyrila a Metoděje – prohlášena za kulturní památku, jedna z nejstarších v okrese Svitavy.

Obec je dnes venkovské sídlo zemědělského charakteru. Většinu pozemků užívá zemědělské družstvo, obec hospodaří v obecních lesích (200 ha), pracuje zde několik drobných podnikatelů a živnostníků.

V obci je obecní úřad, mateřská škola, knihovna, kulturní dům, víceúčelové sportovní a kulturní zařízení, prodejna se smíšeným zbožím a pohostinství. Obcí Ostrý Kámen vede naučná stezka č. 6 “K pramenům řeky  Svitavy” a obcí Karle prochází značená cyklotrasa  č. 4024 “Křenov – Budislav”. Pro sportovní vyžití slouží travnaté fotbalové hřiště, pionýrská turistická základna. Krásné přírodní okolí má rekreační charakter.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.svitavskoweb.cz/place.asp?place=7, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA