Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysoká

Vysoká byla založena na biskupském panství až roku 1720 za Viléma Vojtěcha Libštejnského hr. Z Kolovrat, preláta a probošta olomouckého dóm, který rozdělil část svého dvora “na Vysoké” mezi 15 osadníků (familiantů). Na zbytku dvora zůstala “ovčírna”. Roku 1775 rozdělila hraběnka Marie Antonie z Blümegen i tyto pozemky mezi oněch 15 familiantů, kteří tak byli povýšeni na “malosedláky”. Roku 1869 byla Vysoká částí Březinek.

Vysoká byla čistě zemědělská obec s převahou lesů v katastru. V roce 1911 zde byla zaznamenána mlékárna. Protože zde je kamenitá půda, živilo se obyvatelstvo tkalcovstvím a jinou námezdní prací.

V roce 1854 měla Vysoká 228 obyvatel (i s Nectavou). 1880 – 152, 1900 – 125, 1921 – 123, 1930 – 98, 1950 – 66. I před druhou světovou válkou bylo veškeré obyvatelstvo české národnosti.

Protože biskupská fara nebyla od roku 1618 obsazena, byla Vysoká po svém založení přifařena k Jevíčku. Roku 1785 byla přifařena ke Kladkám, kam náležela i školou.

V roce 1924 zde byly organizace Československé strany lidové a strany agrární. V roce 1911 je uváděn hasičský spolek, roku 1922 byl založen spolek katolických zemědělců. V letech 1941 – 1945 byla Vysoká u politického okresu Litovel.

Současnost
Počet obyvatel k 1. 3. 2001: 36. Vysoká patří k obcím s nejvyšším úbytkem obyvatelstva v letech 1991 – 2001 v okrese Svitavy. Velmi malá, i před druhou světovou válkou čistě česká obec. V obci se nachází 70 rekreačních objektů, sloužící k individuální rekreaci. Území obce se nachází v chráněné krajinné oblasti. Přes Vysokou vede turisticky značená trasa do Javořičských jeskyní a na hrad Bouzov. Nejbližší železniční zastávka je Nectava.

Plánuje se oprava prostranství před obecním úřadem a úprava prostranství kolem kaple. V obci se nachází prodejna smíšeného zboží, hostinec a stolařská dílna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=33, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA