Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slatina

Obec je pravděpodobně slovanského původu. Tvořila součást biskupského léna zvaného Želivsko. Roku 1573 přijal léno Jan Hejtmánek z Mladkova. Na počátku 17. století patřila ves k panství letovickému. Pak byla ve vlastnictví Karla Kašpara hr. z Thurnu, který ji roku 1660 prodal Václavovi Bernartovi Bartodějskému z Bartoděj, a ten roku 1662 prodal statek Jiřímu Štěpánovi z Vrbna. Pak tvořila Slatina součást panství borotínského. Roku 1892 byl slatinský dvůr prodán Antonínu a Marii Wimmerovým.

Slatina byla zemědělskou obcí, v roce 1924 zde byla cihelna, v roce 1939 výroba cementového zboží. V roce 1869 vznikla záložna v Korbelově Lhotě, která byla tehdy částí Slatiny.

Roku 1854 měla Slatina 270 obyvatel, 1880 – 598, 1900 – 262, 1921 – 302, 1930 – 438, 1950 – 240.

Od roku 1887 byla v obci německá obecná škola, v roce 1900 jednotřídní, od roku 1919 česká menšinová, 1924 dvoutřídní. Od roku 1935 do roku 1938 existovala česká měšťanská škola.

V roce 1924 byla v obci organizace Agrární strany.

Od roku 1902 byl ve Slatině hasičský spolek, od roku 1922 Svaz zemědělců (Bund der Landwirte), katolický zemědělský spolek, od roku 1924 Národní jednota a Německý kulturní svaz (Deutscher Kulturverband).

V letech 1938 – 1945 byla Slatina u landrátu Mor. Třebová. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto.

Současnost
Obec má vybudovaný vodovod, veřejné osvětlení, místní rozhlas, čekárnu autobusu, hasičskou zbrojnici, kapličku, fitcentrum, obchod a hospodu. Buduje se zde kanalizace a každá rodina se vybavuje satelitním digitálním přijímačem TV. Schvaluje se i znak a prapor obce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=26, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA