Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rozhraní

Současnost
Obec Rozhraní leží v údolí řeky Svitavy, zástavba části zvané Rozhraní je soustředěna podél mezinárodní silnice E461, část zástavby Rozhraní vybíhá směrem východním. Zástavba zvaná Bradlné vychází od silnice E461 směrem západním. U řeky Svitavy přechází Rozhraní plynule v část zvanou Vilémov, která lemuje tok řeky Svitavy po jejím pravém břehu a navazuje na místní část Bradlné.

V obci Rozhraní trvale  žije (k  1. 1. 2003) 353 obyvatel z toho 64 dětí ve věku 1 - 18 let, 203 obyvatel produktivního věku a 86 obyvatel na zasloužené penzi.

Tak jako všude tak i v Rozhraní dochází v posledních letech k zásadním změnám a rozvoji nejen podnikatelských aktivit. V obci sídlí prosperující podniky a živnostníci, kteří jsou uvedeny v rubrice kontakty. Obec  se  snaží zkvalitňovat  život  nejen  trvale žijícím občanům, ale i hostům navštěvujícím naši vesnici za účelem rekreace, návštěvy blízských apod.

Díky dobrému vlakovému a silničnímu spojení Česká  Třebová - Brno - vlak, Svitavy - Brno - E461 je  zde možno začít či ukončit pěší túru a vycházku, ale také cykloturisti využijí možnost napojení na cyklostezku Stvolová - Letovice - Křetínská přehrada nebo Študlov - Hohuňov - Hrad Svojanov. V letním období se dají tyto pěší či cyklovýlety ukončit na tenisovém popř. volejbalovém kurtu nebo malém fotbalovém hřišti, ale také v příjemném prostředí Motorestu na Rozhraní či Obecní restauraci.

Historie
Obec vznikla sloučením tří osad - Bradlné, Rozhraní a Vilémov. U osad Bradlné a Vilémov není možno přesně datovat založení, ale první zmínka u osady Vilémov pochází z roku 1409, kdy osada patřila k Panství Letovskému. Osada Bradlné se poprvé zřejmě vyskytuje  okolo roku 1200 jako Brlenka, při kupecké cestě do Svitav. Přesnější zmínka pochází z roku 1416 kdy osada Bradlné patřila k Panství Louckému / hrad Louka u Olešnice. Osada Bradlné byla původně největší co do počtu obyvatel a také dominovala svým významem kulturním, byla zde škola  a kostel.

Vznik obce Rozhraní je možno datovat k roku 1834, kdy osada měla již 28 domů a 130 obyvatel. Sloučením těchto tří osad vznikla v roce 1950 samostatná obec Rozhraní.  Její název odpovídá poloze obce, která vždy ležela na rozhraní územních a správních celků. Rozhraní se rozkládá na hranici dvou zemí - Čech a Moravy, na rozhraní tří diecézí - Olomoucké, Královéhradecké a Brněnské, nachází se také na hranici  bývalých okresů Svitavy a Blansko.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.brnenec.cz/%5Cplace.asp?place=8, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA