Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sloupnice

Obec Sloupnice se nachází asi 8 km na sever od Litomyšle v údolí, které tvoří západní výběžky Českomoravské vrchoviny. Území obce náleží do křídového útvaru České tabule a protéká jím potok zvaný Bílá labuť. Pohled z nejvyššího bodu obce, kterým je Šuráňův kopec, poskytuje překrásný pohled na celé litomyšlské údolí, jež sahá až k Vysokému Mýtu.

Historie
První zprávy o životě lidí v této lokalitě pocházejí z archeologických nálezů datovaných do mladší doby kamenné. Knovízské zásobnicové jámy, v nichž byly nálezy uskutečněny, se nacházejí na pozemcích při tzv. Bartošově cestě vedoucí do Končin.

Jméno vesnice Sloupnice - Zlupnicz vzniklo nejspíše od slova „slup“, což je klec na chytání ryb v potoce. První písemná zmínka o této lokalitě se nachází v „darovací listině krále Vladislava I. vyhotovené v roce 1167,“ jež je však padělkem z konce 12. století, v níž se mluví o územích a statcích určených pro litomyšlský klášter, které se nacházejí nad sloupnickým potokem (ad rivum Zlupnicz).

Ves po něm pojmenovaná vznikla ve 13. století a patřila mezi větší a významnější vesnice. Roku 1654 je poprvé zmíněna ves Dolní a Horní Sloupnice. Roku 1680 je poprvé zmíněn rozdíl mezi horní a dolní sloupnickou správou. Císařským patentem z roku 1788 byla obec spojena v jeden celek a jednotně očíslována. V roce 1924 bylo povoleno rozdělení ve dvě samostatné obce Horní a Dolní Sloupnice. Normalizační období přineslo v roce 1976 opětovné sloučení obou obcí v jeden politicko-územní celek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=37&area=12, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA