Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Újezd

Obec se nachází 10 km jižně od Litomyšle. Tvoří ji pět částí od západu k východu, a to Cikov, Podlubníček, u kulturního domu, Krásnoves a Víska. Všechny místní části se nacházejí v příčných údolích a jejich přilehlých svazích ústících do hlavního údolí říčky Desinky v nadmořské výšce od 390 do 500 m. Celková rozloha katastrálního území je 774 ha.

Současnost
Obec je dnes typické venkovské sídlo zemědělského charakteru s 437 obyvateli. Většinu pozemků užívá zemědělské družstvo, obec obhospodařuje 32 ha  lesa. V Horním Újezdě byla obnovena  tradice ochotnického spolku. Obecní úřad a kulturní komise vydávají "Hornoújezdský zpravodaj", zajišťují kulturní akce v obci (dětský den, karneval, mikulášská besídka, místní "sranda-hry"). Místní složky pořádají plesy, taneční zábavy, fotbalová a nohejbalová utkání, cvičení v posilovně a motokrosové závody.  V centrální části obce se nachází budova kulturního domu s obecním úřadem, knihovnou, pohostinstvím s večerním provozem, prodejna smíšeného zboží a v části Krásnoves mateřská škola. Zastupitelstvo obce má 9 členů. Starostou je p. František Mokrejš a místostarostou p. Jan Vostřel. Obecní kroniku píše p. Josef Flídr.

Historické památky
V místní části Cikov se nachází "fialový pramen" s upraveným rybníčkem a sochou Panny Marie z roku 1893. Dále pramen Barborka s pomníčkem v údolí Lubenského potoka, pomník padlých 34 místních občanů v 1. světové válce, škola z roku 1910 a deskou místního legionáře Švece, kaple v místní části Krásnoves z roku 1894 a skupina pěti mohutných prastarých "veských" lip s křížem. Z  cikovského Ležákova mlýna pochází slavná postava Selského povstání na Litomyšlsku r. 1680 - mlynář Lukáš Pakosta (na mlýně je umístěna pamětní deska). Ze stejného mlýna pochází také profesor František Xaver Boštík - spisovatel a básník, který zemřel v r. 1964 v Chotěboři a jeho synovec současný akademický malíř pan Václav Boštík, žijící nyní v Praze.

Turistické cíle

Jeskyně u Horního Újezda
Je významným zimovištěm vrápence malého (Rhinolophus hipposideros), který se zde vyskytuje v počtu pres 300 jedinců a dále jsou zde druhy netopýr velký (Myotis myotis) a netopýr brvitý (Myotis emarginatus). Jeskyně je tvořena systémem puklin v druhohorních usazeninách. Leží v blízkosti obce Horní Újezd u Litomyšle. Povrchový vstup je zakryt betonovou deskou. Vrápenci používají k vletu další vchod, vzdálený od tohoto místa, čímž dokládají rozlehlost tohoto systému puklin. Ohrožení lokality je opět v návštěvnosti neukázněných lidí, kteří ohrožuji nejen zimující vrápence, ale i sami sebe.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.horniujezd.infobec.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA