Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chmelík

Obec Chmelík se nachází na pomezí Čech a Moravy 13 km jižně od města Litomyšle. Je rozložena v členitém terénu podél říčky Loučná. Průměrná nadmořská výška je 450 m.

První písemná zpráva o obci se datuje k roku 1314, kdy byla majetkem opata Konráda. Objevují se dva názvy – Chmelík a Chmelík. V té době měl klášter v obci rychtu, kterou prodal 1314 panu Jirzovi a ten později panu Jindřichovi. V dědičném privilegiu bylo mimo jiné uvedeno, že obec Chmelík může mít „svobodnou“ hospodu. V obci se nachází několik zajímavých příkladů lidové architektury. Patří k nim např. stavení č.p. 21 z roku 1853. Dvě přízemní budovy s ozdobnými štíty jsou spojeny branou. Vpravo od výklenku je socha sv. Jana Nepomuckého. Většina rozsáhlých statků má v průčelí dvě stavení spojena branou.

Dominantou obce je pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1780 – 1782. Kostel je jednolodní, se sakristií na severní straně a hranolovou věží v západním průčelí. Na křižovatce pod kostelem se nachází kopie sedícího bolestného Krista. Na okraji obce se nachází původní, dnes již nevyužívaný hřbitov, dále kaplička „Růžencové bratrstvo“, unikátní gotická „boží muka“ a řada křížů, svědčící o silné religiozitě původního obyvatelstva vesměs německé národnosti.

Chmelík byl do roku 1945, až na malé výjimky německou obcí s 520 – 530 obyvateli. Odchodem občanů německé národnosti počet obyvatel výrazně poklesl.

Památky
V katastru obce se nacházejí dvě přírodní památky. Jedná se o přírodní památku „Sněženky ve Vysokém lese“ a přírodní památku „V bukách“. Obě přírodní památky leží v jihozápadní části katastrálního území obce.

Ekonomický potenciál v obci je zastoupen minimálně. Část obyvatel pracuje v zemědělském družstvu, část obyvatel vyjíždí za prací do okolních měst. V obci jsou dále dvě autoopravny, jedno truhlářství a tři soukromí zemědělci. Obec je venkovské sídlo zemědělského charakteru. V obci se nachází kulturní dům, prodejna smíšeného zboží.

Historie
První písemná zpráva o obci se datuje k roku 1314 , kdy byl majetkem opata Konráda. Objevují dva názvy - Chmelík a Chmelník. V té době měl klášter v obci rychtu, kterou prodal 1314 panu Jirzovi a ten později panu Jindřichovi, který byl v nejstarším soupisu léna uveden jako soudce. V dědičném privilegiu bylo mimo jiné uvedeno, že obec Chmelík může mít Svobodnou" hospodu.Z daňového registru z roku 1550 vyplývá, že obec patřila Litomyšlskému panství. Původně patřila k farnosti v Čisté, později ke Karle (1640 - 1660) Vlastní kostel vybudovaný bez cizí pomoci byl vysvěcen v roce 1790.

Takzvaná "Strenitzer Veg" ( Trstenická stezka), která byla zakreslená přes mnoho křižovatek, vedla skrze chmelík. Zde byla zvaná jako Cesta kostelní, protože po této cestě chodili Chmeličané do kostela do Lauterbach (Čistá).

V obci se nachází několik zajímavých příkladů lidové architektury. Patří k nim např. stavení č. p. 21 z roku 1853. Dvě přízemní budovy s ozdobnými štíty jsou spojeny branou. Vpravo ve výklenku je socha sv. Jana Nepomuckého. Většina rozsáhlých statků má v průčelí dvě stavení spojená branou.

Dominantou obce je pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1780 - 1782. Kostel je jednolodní s půlkruhovým závěrem, s presbytářem, sakristií na severní straně a hranolovou věží v západním průčelí. Fasády kostela jsou jednoduché členěné lisénami. V kostele jsou cenné obrazy např. sv. Václava od Langra z roku 1907, dále křížová cesta ze 40. let 19. století. V kostele je umístěn i originál sochy sedícího bolestného Krista. Kopie sochy je u křižovatky před kostelem. Současným problémem kostela je, že je málo využíván a udržován. Rovněž je třeba zpevnit svah před kostelem, který je z opuky a je zjevně narušen.

V Chmelíku na okraji obce se nachází původní, dnes nevyužívaný hřbitov, dále kaplička "Růžencové bratrstvo", unikátní gotická "boží muka" a řada křížů, svědčící o silné religiozitě, původního obyvatelstva vesměs německé národnosti.

Obec Chmelík je typem lánové obce s nepravidelnou zástavbou, kde v původním členění lány polí po obou stranách údolí obvykle končily u potoka a cesty, resp. terénního srázu. Tento typ se rovněž nazývá dlouhá potoční vesnice. Uprostřed každého lánu, což u Chmelíku platí pro statky nacházející se nad srázy se nacházela volně stojící čtvercová usedlost. Obvykle pro každou dlouhou obec s nepravidelnou zástavbou je typická absence jasně vymezených centrálních prostorů - návsí. Toto charakteristické členění platí i pro Chmelík.

Stejně jako okolní vesnice má zřejmě i Chmelík gotický základ a řada dřevěných roubených staveb nacházejících se ještě dnes v obci má svůj původ v tzv." franckých dvorcích", které přinesla do našich zemí kolonizace ve XIII. a XIV. století. Pro tyto velké selské statky, i zděné je typický čtvercový dvůr, jehož jednu stranu obvykle vytvářelo obytné stavení s komorou, na druhé protilehlé straně se nacházela stodola, vpředu byla brána s vjezdem nad níž často býval špýchar a zadní stranu tvořily chlévy, konírny a kolny.

V roce 1880 byla ke kostelu postavena fara. Škola byla postavena v roce 1920 a ve stejné době vznikla dobrovolná četa hasičů. Elektrické světlo bylo v obci zavedeno v roce 1934.

Chmelík byl až do roku 1945, až na malé vy jímky německou obcí s 520 - 530 obyvateli ve 20. létech a se 450 - 470 obyvateli v roce 1945. Odchodem občanů německé národnosti počet obyvatel výrazně poklesl. V současné době v obci žije 211 obyvatel.

V roce 1970 byl Chmelík přičleněn k sousední "střediskové" obci Trstěnice a od roku 1990 je opět samostatný.

Po roce 1945 nedochází k výraznějším změnám, postupně se budují a rekonstruují především občanské stavby, kulturní dům s úřadovnami obchodní vybavenost, škola, a formují se dnešní areály farem zemědělského družstva. Z technické vybavenosti je v etapách realizován vodovod (1955 - 1956, 1968, 1973 - 1976), veřejné osvětlení (1962) a telefonizace (1966). Místní rozhlas byl vybudován - 1962, od roku 1970 je společný se sousední obcí Trstěnicemi a je obsluhován s obecního úřadu Trstěnice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://chmelik.infobec.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA