Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kamenná Horka

Obec 4,5 kilometru jihovýchodně od Svitav při silnici z Hradce nad Svitavou na Hřebeč v nadmořské výšce 525 metrů. Katastrem obce procházela zemská hranice mezi Čechami a Moravou, takže ji rozdělovala na osady Kamennou Horku v Čechách a větší Kamennou Horku na Moravě. V roce 1949 došlo ke sloučení obou částí v rámci reformy státní správy.

Osada byla založena v roce 1266 kolonizací olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburka. Ten pověřil lokátora Oldřicha založením vsi jménem Hermannsdorf na pozemku o rozloze 40 lánů. Další prameny hovoří o tom, že k roku 1270 ves již existovala a k roku 1320 je vyjmenována v seznamu biskupských lén svitavského obvodu. Je velmi pravděpodobné, že nějaká asi slovanská ves na tomto místě existoval před rokem 1266 s názvem Heřmanov. Odtud pochází německý překlad jména obce, které se později objevuje i pod podobou Hermersdorf. Český název Kamenná hora je doložen k roku 1437 a ten byl od roku 1535 zdrobněn na Kamennou Horku nesoucí své pojmenování snad podle kamenitého povrchu polností. K roku 1411 je potvrzena existence fary s kostelem nepochybně patřící k litomyšlskému klášteru.

Ale první historická zmínka o faře se váže až k roku 1559 a spojena s rychtářským rodem Kamenohorskými z Kamenné Hory. V roce 1361 se osada stala majetkem moravského markraběte Jana a od roku 1389 spadala pod správu mírovského panství. Ani tento právní vztah netrval dlouho a roku 1437 léno obdržel Mikuláš, zvaný z Kamenné Horky. Od roku 1513 patří ves do svitavského panství a téhož roku obdržela odúmrť. Léno o několik let později připadlo Hanuši Šiltbergerovi, který ho v roce 1519 postoupil svému synovi Šimonovi. Tento stav upravil zvláštním privilegiem v roce 1532 olomoucký biskup Stanislav Thurzo, kdy držení léna rodinou Šiltbergerů se dvorem, polnostmi, poddanými, lesíkem a rybníky i právem požadovat robotu po poddaných ze Čtyřiceti Lánů bylo potvrzeno. Od roku 1522 je ve vsi připomínána zákupní rychta a část obce vlastnilo i město Svitavy. Biskup Stanislav Pavlovský pro lepší užitek biskupského dvora v Kamenné Horce změnil robotní povinnosti poddaných v roce 1581 za peněžitý plat a naturální dávky. Před Bílou horou byla vesnice uváděna jako katolická.

Ves utrpěla následky třicetileté války, když tudy v roce 1642 protáhli Švédové a obec vyplenili. Vyhořela i fara a kostel i s pamětními listinami. Roku 1683 byla sjednána smlouva mezi majitelem lenního dvoru v Kamenné Horce Bartolomějem Verbergem z Blodigu o robotách a platech dvoru odváděných. Před třicetiletou válkou žilo v obci 37 osedlých, ale v roce 1677 pouze 32 a 5 statků zůstalo pustých.

V období 17. a 18. století byla Kamenná Horka postižena četnými epidemiemi moru a cholery, z nichž největší řádila v obci v roce 1715, kdy při ní zahynulo 9 lidí, jak se dočítáme na zazděném kameni ve hřbitovní zdi. Roku 1795 jednali poddaní české a moravské části o stavbě nové fary a školy. K roku 1843 žilo v obci 970 obyvatel, z nichž převážná většina se živila nádenickou prací, pak zemědělstvím a drobnými řemesly. Ráz obce byl ryze německý a obyvatelé byli katolického vyznání. K elektrifikaci došlo v roce 1937.

K největším spolkům patřil Hasičský (1897), Svaz Němců (1902), Čtenářský (1912), Kulturní (1920). Škola, resp. učitel, je připomínán v roce 1672, ale nová školní budova byla postavena až začátkem 20. století.

Pamětihodnosti a zajímavosti
Kamenná Horka – farní kostel sv. Máří Magdalény, první zmínka ve 14. století, původně gotický, v roce 1749 barokně přestavěn. Zařízení barokní ze 17. století, doplněno sochami z 19. století. Na vnější straně figurální náhrobek z roku 1590. Kolem hřbitov, na nějž se vchází vstupní branou v unikátní hranolové pozdně gotické zvonici ze 2. poloviny 15. století s jehlancovitou střechou s bedněným patrem na dřevěných krakorcích. Kamenný kříž před hřbitovem z roku 1836.

Sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1757 s nápisem Gregorius Schlegel.

Památný strom lípa srdčitá s průměrem kmene okolo 6m, stáří asi 700 let.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.svitavskoweb.cz/place.asp?place=6, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA