Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rohozná

Rohozná leží v malebné krajině nedaleko Moravské brány, na její české straně. Má dvě místní části, kvůli protáhlému tvaru obce a geografickým podmínkám nazývané horní a dolní. Obě části mají "vlastní" rybník a školu. "Společná" je pošta, kostel s přilehlým hřbitovem, obecní úřad s hasičskou zbrojnicí.

Historie
O založení Rohozné jsou první zmínky ze 13. století, kdy je obec nazývána "Rohozná - villa ves". Historie obce je spojena s historií hradu Svojanova, na jehož panství byla založena. Hrad Svojanov vznikl pravděpodobně v době založení Poličky (1265), kterou i s hradem věnoval Přemysl Otakar II. (1253 - 1278) královně Kunhutě. Hrad měl dvojí úlohu: odrazit případné nepřítele a chránit Trstenickou obchodní stezku. Z té doby (12 - 13. stol.) je prokázána existence Starého Svojanova a Hlásnice (k nim se řadí Trpín a Bystré). Jejich obyvatelé udržovali a ochraňovali Trstenickou stezku. V té době, II. polovině 13. století, pravděpodobně téměř současně vznikala postupně obec Rohozná.

Na počátku 14. století se obec rozrůstala. Její chaloupky se krčily podél dlouhého kopce Draha. Kraj kolem Rohozné, Svojanova až k Bystrému byl ještě v 18. století zalesněn, v Rohozné žilo málo obyvatel. Proto v roce 1803 majitel svojanovského panství baron Barstenstein usadil v severní horní části Rohozné německé osadníky z Bavor a Saska. Pro ně postavil obytné domky a ona část obce byla nazvána Familie. Jméno se udrželo dosud. Rohozná byla největší obcí bývalého poličského okresu. Podle sčítání lidu v roce 1921 měla 2054 obyvatel (Polička 5046). Počet domů 308.

V roce 1945 v přeplněné Rohozné bylo 2560 obyvatel a 380 domů. Po okupaci odešla celá polovina obyvatel do sousedních obcí a Svitav osídlit zemědělské usedlosti a domy po odsunutých Němcích. Počet obyvatel Rohozné v r. 1945 klesl na 1170. Při posledním sčítání lidu v roce 2001 měla Rohozná 723 obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.rohozna.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA