Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chotěnov

Současnost
Na západním okraji bývalého svitavského okresu se ve vzdálenosti 12 km od Litomyšle v nadmořské výšce 507 m nachází obec Chotěnov. Její součástí je osada Olšany. V obci žije okolo 140 obyvatel.

V Chotěnově se dále nachází kulturní dům a prodejna smíšeného zboží. V Olšanech byl obnoven provoz hostince. Zemědělskou půdu obce obhospodařuje ZD Dolní Újezd, které zde také provozuje farmu živočišné výroby.

Historie
K založení Chotěnova došlo v polovině 14. století. Tehdy spadal k rychtě ve Vidlaté Seči. Olšany jsou zmiňovány již roku 1167, kdy je vyšehradský probošt Hroznata daroval litomyšlským premonstrátům, a patří k nejstarším obcím v regionu. Později se staly součástí novohradského panství, Chotěnov však připadl k litomyšlskému zámku.

V roce 1850 po zrušení vrchnostenské správy a zřízení okresů obě obce přešly pod politický okres Litomyšl. Rok předtím vytvořily Budislav, Desná, Chotěnov, Jarošov, Mladočov, Nová Ves u Jarošova, Poříčí a Vidlatá Seč velkou místní obec se sídlem v Mladočově, která však měla pouze roční trvání. Úspěšnější bylo následné spojení Chotěnova a Olšan, které trvá dodnes.

Na území obce se nachází chráněné území pod návrším Golgota a  jezírko v lesích na Lhotkách. Na Chotěnově byla postavena kaple Nejsvětější Trojice a na Olšanech kaple zasvěcená Panně Marii Nanebevzaté. Obě pocházejí z roku 1890.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=16&area=12, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA